Close search

Mýtus o multitaskingu: Terapeutky vysvětlují, proč je lepší singletasking

Freepik Zdroj: Freepik

Terapeutky Shonda Moralis a Saraha Dinan sepsaly pro magazín Psychology Today zajímavý pohled na nástrahy multitaskingu. Zaměřují se zejména na to, proč podle nich nefunguje.

Terapeutky začínají svůj článek tvrzením, že pokusy o multitasking mohou snížit efektivitu. A kvůli multitaskingu se můžeme cítit více unavení. Existuje ale několik jednoduchých způsobů, jak být produktivnější.

(Ne)výhody multitaskingu

Při multitaskingu často pociťujeme pocit hrdosti na to, že jsme se vzepřeli lidské přirozenosti. A plnili jsme více než jeden úkol najednou, což nás činí neuvěřitelně efektivními. Existují různé úkony, do kterých se můžeme zapojit současně, ale nejsou považovány za multitasking. Jde třeba o chůzi a mluvení.

Multitasking je definován jako vykonávání více než jednoho úkolu současně – čtení knížky při vaření večeře, nebo práce na počítači a sledování zpráv v televizi. Terapeutky ovšem uvádějí, že ve skutečnosti nejde o multitasking. Spíše přepínáme tam a zpět mezi dvěma úkoly. V mnoha případech bychom byli efektivnější, kdybychom místo toho plnili jeden úkol a zároveň vytvořili jeho vědomý začátek a konec.

Důvodem je mozková kůra, část našeho mozku zodpovědná za myšlení, plánování, sebekontrolu a pod. Jakkoli je mozková kůra dynamická, tyto procesy jsou rozděleny do dvou fází - posun cílů a aktivace pravidel. To první je proces, při kterém přesouváme pozornost z jednoho úkolu na druhý. Aktivace pravidel je proces, ve kterém mozek dokončí daný úkol a identifikuje, co má udělat dál. Náš mozek v podstatě vypne pravidla pro předchozí úkol a zapne pravidla pro nový úkol. Tyto fáze nepracují současně, probíhají v desetinách sekund a bez našeho vědomí. Jde o malé časové jednotky, které se ale sčítají. Terapeutky to přirovnávají k rychlému rozsvěcování a zhasínání světla, takže se pak můžeme cítí vyhořelí.

Jak být skutečně efektivní

První rada zní, že je potřeba odolat pokušení odvést pozornost. Když vás zaujme něco jiného, zapište si to a nechte na později. Teď se váš mozek musí soustředit na svůj aktuální úkol. Zpočátku to může být náročné, ale po nějaké době se to zlepší.

Stanovte si také čas, který budete věnovat každému úkolu. Když si určíte pevné parametry, pomůže vám to udržet soustředění na dokončení úkolu. A nebudete v pokušení přejít na jiný.

Chaos, který může vyplynout z multitaskingu, lze zmírnit, když trávíte svůj čas záměrně tzv. singletaskingem. A místo toho, abyste se cítili vyčerpaní a neproduktivní, budete se cítit dokonalejší, výkonnější a budete mít energii na rozdávání.

Zdroj informací:
Psychologytoday.com: The Myth of Multitasking

Nejčtenější články