Close search

Plastický mozek: Když se lidé narodí bez přímého spojení mezi hemisférami, nahradí ho unikátní obchvat

Unige/Siffredi Zdroj: Unige/Siffredi

Výzkum Ženevské univerzity ukazuje, že i když v mozku chybí důležité propojení, tělo najde cestu, jak se s tím vypořádat.

Bez corpus callosum, respektive kalózního tělesa, se narodí přibližně jedno z 4000 dětí. Znamená to, že jim chybí obvyklá neurální dálnice s přibližně 190 miliony nervových buněk, která přenáší informace mezi levou a pravou hemisférou. Můžete se na to podívat na úvodním zobrazení zdravého mozku, který je vlevo, a nepropojených hemisfér vpravo. Mozek se ale dokáže přizpůsobit i této situaci.

Mozek si najde cestu

Přibližně polovina z těchto dětí má potíže s učením a pamětí. Některé mohou mít problém s udržením pozornosti a mají menší kognitivní flexibilitu než jejich vrstevníci. Přesto čtvrtina lidí s touto diagnózou nevykazuje viditelné známky jakéhokoli poškození.

Ukazuje se totiž, že mozek se znovu propojí a vytvoří zcela nové dráhy, které přesměrovávají signály a udržují komunikaci plynoucí přes střední a přední mozek. „Komunikace mezi oběma hemisférami je zachována až pozoruhodně dobře,“ vysvětluje neurovědkyně Vanessa Siffredi z Ženevské univerzity.

Siffredi a její kolegové pracovali se skupinou australských dětí, které se narodily bez kalózního tělesa. Jejich mozky vytvářejí pozoruhodný počet nových spojení uvnitř každé hemisféry, co pomáhá udržovat celkovou funkci mozku.

Plasticita mozku vítězí

Do studie se zapojilo 20 dětí ve věku 8 až 17 let, které se narodily bez kalózního tělesa. Vědci skenovali jejich mozky pomocí magnetické rezonance, aby mohli sledovat spojení mezi různými částmi tohoto orgánu. Poté následovaly testy paměti, pozornosti a schopnosti verbálního učení. Totéž podstoupilo i 29 zdravých dětí.

U dětí bez plně vytvořeného kalózního tělesa bylo zjištěno, že mozek reaguje posílením nervových drah uvnitř každé ze svých dvou hemisfér. Děti vykazovaly větší konektivitu v každé mozkové hemisféře než skupina jejich zdravých vrstevníků. To ukazuje, jak může plasticita mozku zvítězit nad chybou v jeho vývoji.

Myslíme si, že posílení strukturálních vazeb v každé hemisféře kompenzuje nedostatek neuronových vláken mezi hemisférami. Dochází k vytvoření nových spojení a signály mohou být přesměrovány tak, aby byla zachována komunikace mezi hemisférami,“ dodává optimisticky Vanessa Siffredi.

Zdroj: academic.oup.com, sciencealert.com

Nejčtenější články