Close search

Home office: Čeho se vyvarovat, když chceme pracovat efektivně?

Unsplash.com Zdroj: Unsplash.com

Pokud je to jen trochu možné, přesunují v aktuální situaci firmy své zaměstnance z kanceláří domů. Pro mnoho z nich je to první zkušenost s home office a mohou být nemile překvapeni sníženou produktivitou. Na nové pracovní prostředí je potřeba si přivyknout. Lidé se navíc při práci doma dopouštějí základních chyb, které snižují jejich pracovní výkon. Co s tím?

Vliv pracovního prostředí je větší, než by se mohlo zdát. V praxi to dnes na vlastní kůži zažívá nejeden zaměstnanec. Sám sobě přitom práci znesnadňuje. Jak?

Nedostatek prostoru a světla

Domácí prostředí máme běžně spojené s odpočinkem. Máme-li se doma nově věnovat práci, budeme muset přeprogramovat mozek. Lépe než z gauče, který máme v podvědomí uložený jako místo pro relaxaci a odpočinek, se bude pracovat od kancelářského stolu. Vyplatí se doma zřídit alespoň pracovní koutek, když už ne přímo pracovnu.

Pro práci bychom měli mít vyhrazený prostor, jinak sami sebe ochuzujeme o pracovní výkon. Mentální práci neprospívá ani tma, proto by měl být prostor pro práci zaplněný přirozeným světlem. Ne všude je možné vytvořit ideální podmínky s dostatkem přirozeného světla, pak bychom sluneční svit měli nahradit alespoň vhodným umělým osvětlením.

Špatný time management a nepozornost

Největší chybou, kterou při přesunu do home office děláme, je, že nepracujeme ve stejném časovém režimu jako v kanceláři. Nic nás nenutí dodržovat příchod a odchod, navíc naši pozornost odvádějí další členové rodiny a úkoly týkající se chodu domácnosti. Pracovní úkoly je však třeba udělat, alespoň pro začátek se tedy vyplatí věnovat jim čas a pozornost tak, jako by to bylo v kanceláři.

Příliš mnoho věcí

Na jedné straně potřebujeme vybavení, především technologické, na straně druhé máme kolem sebe zpravidla nadbytek věcí. Příliš mnoho věcí působí rušivě, proto bychom se měli zamyslet nad tím, co pro práci skutečně potřebujeme.

V ideálním případě si pro práci z domu vyhradíme samostatný pokoj nebo alespoň oddělenou část některého pokoje. Domácí pracovnu nebo pracovní koutek vybavíme praktickým vybavením. To pak můžeme doplnit nějakým designovým či uměleckým kouskem. Hodí se i pokojová rostlina, která zpříjemní prostředí a pomůže zajistit čerstvý vzduch. Stále však platí, že méně je více.

TIPY NA TO, JAK ZAŘÍDIT SVOJI DOMÁCÍ KANCELÁŘ NAJDETE VE FOTOGALERII:

Nejčtenější články