Close search

Zdravá chůze: Dopřejte si víc kroků, podle nové studie to sníží riziko mnoha chorob

Unsplash Zdroj: Unsplash

Nová mezinárodní studie zjistila mimořádný účinek svižné chůze. Pomůže vypořádat se také s neblahými důsledky špatného spaní.

Svižná chůze, která je definovaná jako chůze dostatečně rychlá, abyste mohli mluvit, ale už ne zpívat, dokáže podle webu eatthis.com prodloužit život. A podle nové studie Spánek a fyzická aktivita ve vztahu k riziku kardiovaskulárních chorob, rakovině a smrti ze všech příčin, která byla publikovaná v British Journal of Sports Medicine, může rychlá chůze po určitý počet minut v průběhu týdne kompenzovat škodlivé účinky špatného spánku. Ty totiž souvisí s mnoha zdravotními problémy, včetně rizika předčasné smrti.

Nemůžete spát? Zkuste víc chodit

Mezinárodní tým vědců z University of Sydney a University College London analyzoval zdravotní údaje získané v průběhu 11 let od 380 055 lidí s průměrným věkem 56 let, přičemž 55 % z nich tvořily ženy. Výzumníci zaznamenali, kolik se lidé věnovali cvičení a jaká byla kvalita jejich spánku. Ze sledované skupiny v průběhu vymezeného období zemřelo přes 15 000 lidí, nejčastější příčinou byla rakovina, zbytek podlehl srdečních chorobám a mrtvici.

Na konci výzkumu dospěli vědci k závěru, že rychlá chůze po dobu 2,5 hodiny týdně, nebo běh o souhrné délce 1 hodiny a 15 minut týdně, podle všeho eliminuje většinu škodlivých důsledků špatného spánku, včetně rizika předčasné smrti.

Podle jejich výpočtů kombinace špatného spánku a absence cvičení zvyšuje téměř o 60 % pravděpodobnost předčasné smrti v porovnání s člověkem, který cvičí a dobře spí. Jeho méně šťastný kolega má navíc téměř o 70 % vyšší pravděpodobnost srdečních onemocnění a o 45 % vyšší riziko rakoviny.

Tři pilíře zdravého a dlouhého života

Podle pokynů Světové zdravotnické organizace (WHO) pro fyzickou aktivitu by všichni dospělí ve věku nad 18 let měli každý týden usilovat o 150 až 300 minut cvičení se střední intenzitou (například rychlá chůze) nebo se věnovat 75 až 150 minut intenzivnímu cvičení (například běh).

Studie je užitečnou připomínkou, že všechny hlavní pilíře zdravějšího a delšího života - spánek, cvičení a strava - spolu souvisí.

Pokud cvičíte víc, je pravděpodobné, že budete lépe spát a lépe jíst. Pokud spíte lépe, pravděpodobně budete dělat lepší rozhodnutí, což zahrnuje i lepší cvičení a lepší stravování. Špatný spánek zase vede k menšímu času věnovanému cvičení a špatné stravě. Roztáčí tak spirálu, která nám z dlouhodobého hlediska mimořádně škodí.

Zdroje informací:
Eatthis.com: New Study Reveals a Major Side Effect of Walking More
Bjsm.bmj.com: Sleep and physical activity in relation to all-cause, cardiovascular disease and cancer mortality risk

Nejčtenější články