Close search

Jak vypadalo první udílení Oscarů? Chaplin vyřazen z klání, zvuk dostal stopku a vstupenka na banket stála pět dolarů

Wikimedia Commons, Public Domain Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain

Šestnáctého května 1929 byly poprvé udíleny prestižní filmové ceny Oscar. Mělo to podobu soukromého banketu pro 270 hostů a formality v losangeleském hotelu Hollywood Roosevelt skončily již po patnácti minutách.

K současné podobě předávání Oscarů to mělo před 91 lety ještě hodně daleko. Šlo o první a poslední ročník, který nebyl vysílán alespoň v rádiu, a i kategorií bylo v porovnání s dneškem poskrovnu.

Zrod legendy

V roce 1927 založil Louis B. Mayer, šéf filmového studia MGM, neziskovou organizaci, Akademii filmového umění a věd, která se má věnovat rozvoji a zdokonalování filmového průmyslu.

Dva roky na to pořádá historicky první udílení zlatých sošek, které dostanou jméno Oscar až o dekádu později. Večerem v hotelu Hollywood Roosevelt provází tehdejší prezident Akademie Douglas Fairbanks a nedošlo k žádným překvapením, protože držitelé ocenění byli známí již tři měsíce dopředu.

Vstupenka na banket vyšla na pět dolarů, co je dnes po zohlednění inflace přibližně 75 dolarů.

Zvuku vstup zakázán

Akademie vybírala z filmů uváděných v letech 1927-28 a i když právě tohle bylo období, kdy se od němého filmu přecházelo ke zvukovému, na ten nejslavnější, Jazzového zpěváka (1927), nedošlo. Prý by nebylo fér zařadit ho mezi kandidáty na nejlepší film, protože měl ve zvuku obrovskou výhodu.

Studio Warner Bros. ale nebylo ukráceno a za zmiňovaný průkopnický zvukový film dostalo alespoň Speciální cenu. Stejně dopadl i Charlie Chaplin, který měl díky filmu Cirkus (1928) unikátní počet nominací, ve třetině z tehdejších dvanácti kategorií. Akademie se ale nakonec rozhodla ho vyřadit, nebyl prý v Hollywoodu moc populární, a místo toho mu udělila jen Speciální cenu. Další, tentokrát už šlo o čestného Oscara, obdržel až v roce 1972.

Geniální Chaplin získal klasické nominace na Oscara pětkrát, třeba za fenomenálního Diktátora (1941), na sošku ale čekal až do poloviny sedmdesátých let, kdy Akademie ocenila jeho hudbu k filmu Světla ramp (1974).

Hledání vítěze

Když byl Chaplinův Cirkus ze hry, nic nebránilo vítězství válečnému snímku Wings (1927), na dobu vzniku drahé dvoumilionové produkci, která na pozadí první světové války rozehrála milostný trojúhelník. Vedle toho se ale udílela cena pro nejlepší film i v kategorii uměleckých, která už dnes neexistuje. Trofej v ní uzmul slavný německý režisér Friedrich Wilhelm Murnau za snímek Východ slunce (1927).

Jako u každého ročníků Oscarů, i tady došlo k několika křivdám. Vedle přehlížení Chaplina byla největší asi ta, že se nominace neušla snímku Frigo na mašině (1926) Bustera Keatona. Sice byl natočen krátce před založením Akademie, ale z filmů těch let obstál dodnes patrně nejlépe.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu