Close search

Hudba pro odpočinek i pro soustředění – jak si pomoci při jakémkoliv úkolu správnou hudbou

Zdroj:

Jedna skupina tvrdí, že poslech hudby pomáhá k vyšší efektivitě. Druhá skupina preferuje klid a představa, že budou muset pracovat se sluchátky na uších, je velmi nepříjemná. Možným důvodem je, že nezvolili tu správnou hudbu. Jaký playlist zvolit, pokud chcete být produktivnější?

Čím více slov, tím méně toho uděláte

To dává smysl, no ne? Kolikrát se vám stalo, že jste se zaposlouchali do hudby, začali jste si v hlavě broukat slova společně s vaším oblíbeným zpěvákem? Akustická monotónní hudba je pro vaši produktivitu mnohem lepším Redbullem, než je tomu váš oblíbený playlist na běhání.

Tak, jaká hudba funguje?

Není hudba jako hudba. Jednodušší hudba v obyčejným tří akordovou strukturou jsou pro koncentraci mnohem užitečnější, než komplexní složitější hudba. Příště si do sluchátek pusťte například Leaving on a Jet Plane od Johna Denver a vaše oblíbené Queeny nechte na jiné činnosti. Zároveň zvolte takovou hudbu, kterou máte dostatečně naposlouchanou. Mozek se nebude soustředit na nové hudební kreace a upozadí ji.

Rock na běhání, klasika ke čtení

Vždy svůj playlist využívejte podle nálady, které chcete dosáhnout. Hudba skvěle dokresluje atmosféru. Uznejte sami, dokážete si představit, že by v posilovně hrál Mozart? Myslete na to i u výběru hudby během práce. Pokud se potřebujete plně soustředit, zvolte tóny přírody, zpěv ptáků či šumění lesa. Při rutinních nudných činnostech sáhněte po pozotovní hudbě, kterou máte nějaký pátek uloženou v playlistu. A kde sportu pořádnou nakopávačku, jak jinak.

Hudba má i další pozitivní efekty na naši mysl: slyšeli jste o musikoterapii? Pokračujte ve čtení ve fotogalerii.

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu