Close search

Indiánka na jevišti, super-selfie a trapas se špatnou obálkou: 10 zásadních momentů z historie Oscarů

Instagram Zdroj: Instagram

Navzdory skandálům patří slavnostní ceremoniál k předávání Oscarů stále mezi nejprestižnější a nejsledovanější kulturní události roku. Letošní ročník už klepe na dveře, trofeje budou v Los Angeles rozdány našeho času v noci z 24. na 25. února. Než bude svět znát výsledky, pojďme si připomenout nejpamátnější momenty z již téměř stoleté historie Cen Akademie.

1. Aktivista Brando

V roce 1973 Marlon Brando získal Oscara za výkon v Kmotrovi. Herec se ale na ceremoniál nedostavil a poslal za sebe indiánskou aktivistku jménem Sacheen Littlefeather. Ta zlatého plešatce nepřevzala a vysvětlila, že herec ocenění odmítá kvůli tomu, jakým způsobem americký filmový průmysl zachází s původními Američany.

2. Když Adrien líbal Halle

Stalo se to v roce 2003. Brody vyhrál Oscara za svůj výkon v historickém snímku Pianista. Úspěch ho tak nadchnul, že když vyběhl na pódium, neovládl se a vášnivě políbil kolegyni Halle Berry, která jeho jméno vyhlásila. Jak herečka později několikrát zdůraznila, pusa nebyla plánovaná. Dnes už by takový filmový moment asi neprošel.

3. Rocky všechny převálcoval

Rok 1977 byl silným ročníkem. V kategorii Nejlepší film se utkaly dnes kultovní počiny jako Všichni prezidentovi muži, Taxikář nebo Network. Na všechny ale naběhl Rocky a totálně je převálcoval, což nikdo nečekal.

4. 12 minut pro Charlieho

Roku 1972 si Charlie Chaplin převzal čestné ocenění za celoživotní přínos kinematografii. Než ale sošku dostal, kolegové mu vystřihli dvanáctiminutový potlesk ve stoje. Opravdu dojemná chvíle!

5. La La Land, nebo Moonlight?

Jednou jedinkrát v celé historii Oscarů se stalo, že byl Nejlepším filmem vyhlášen špatný snímek. K trapasu došlo roku 2017, kdy moderátor popletl obálky a vítězem hlavní kategorie určil La La Land. Po několika minutách děkovných řečí tvůrců velkolepého muzikálu se ale ukázalo, že reálně vyhrálo drama Moonlight.

6. Dvě vítězky

Stalo se to během 41. ročníku Cen Akademie v roce 1969. V kategorii Nejlepší herečka v hlavní roli dostaly stejný počet hlasů hned dvě dámy; Katharine Hepburn (Lev v zimě) a Barbra Streisand (Funny Girl). Osobně se dostavila pouze Streisand.

7. První soška pro režisérku

První a zatím jedinou režisérkou ženského pohlaví, která získala Oscara za svoje tvůrčí umění, je Katheryn Bigelow. Trofej získala za film Smrt čeká všude v roce 2010.

8. Kdo umí, mluví, kdo neumí, měl by mlčet

Oscaři zažili nepřeberné množství děkovných řečí, vybrat jednu nejzásadnější prakticky nelze. Skvělý projev měl v roce 1993 Tom Hanks, když vyhrál s výkonem ve Philadelphii nebo třeba Julia Roberts o 8 let později, která přetáhla vymezený čas a požádala organizátory o prodloužení. Paradoxně ale zapomněla poděkovat té, kterou na plátně ztvárnila, Erin Brockovich. Naopak jeden z nejhorších proslovů měla Gwyneth Paltrow v roce 1999, když nečekaně získala ocenění za roli v Zamilovaném Shakespearovi.

9. Černá prvenství

Víte, která herečka tmavé pleti dostala jako vůbec první v historii Cen Akademie Oscara za výkon v hlavní roli? Byla to již jednou zmíněná Halle Berry a zásadní moment se odehrál až roku 2002. První Oscarem oceněnou Afroameričankou byla herečka Hattie MacDaniel, která sošku dostala za výkon ve vedlejší roli v roce 1939.

10. Super selfie

I moderní předávání Oscarů má své nezapomenutelné momenty. Slavná seflie plná prvoligových celebrit, kterou během ceremoniálu v roce 2014 pořídila moderátorka Ellen DeGeneres, patří mezi ně. 

Nejčtenější články