Close search

Skandály starého Hollywoodu. Střílení po Chaplinovi, smrt mladé herečky a Clark Gable v postelích vlivných mužů

Wikimedia Commons/Movie studio, Public domain Zdroj: Wikimedia Commons/Movie studio, Public domain

Byla to éra prvních velkých hvězd, ale také prvních velkých kauz továrny na sny, vedle kterých mnohé dnešní vypadají jako neškodné pošťuchování na dětském hřišti.

Velké peníze, moc a popularita vždy přinášejí i odvrácenou stránku – lidi na vysokých postech schopné žádat od ostatních cokoliv, a ty, kteří jsou o několik pater níž, a pro svojí kariéru opravdu cokoliv udělají.

A nejen to. Někdy se stanou křivdy, které už nikdo neodčiní, protože život zkrátka takový je. I v místě, kde vznikají sny.

První velký skandál

Muž, kterého slavný Enrico Caruso „vyháněl“ z Hollywoodu, aby využil svého hlasu rozumněji a stal se raději zpěvákem, neměl lehký život. A ani tečku za ním.

Roscoe „Fatty“ Arbucle byl odmala obézní a tak otec, se štíhlými proporcemi, dokonce odmítal uvěřit, že je jeho. Roscoe se propracoval od příležitostných zaměstnání v hotelech přes pěvecké soutěže až do první hollywoodské ligy a kromě hraní v groteskách z nich spoustu i režíroval. V jeho filmech získával zkušenosti Charles Chaplin a byl to on, kdo objevil budoucí megahvězdu Bustera Keatona. Roscoe také jako první herec v Hollywoodu inkasoval milion dolarů za jeden rok.

V září 1921 ale na něj padl stín podezření ze znásilnění a zabití herečky Virginie Rappe. Byť byl později v několika soudních procesech shledán nevinným, přišel o většinu finančních prostředků, reputaci a jeho filmy se dostaly na černou listinu. Zlomený a alkoholem poznamenaný muž se později pokusil o návrat, ale kariéru už se mu nepovedlo oživit. Umírá ve věku 46 let na infarkt. V den, kdy se studiem Warner Bros. podepsal smlouvu na celovečerní film…

(Ne)veřejná tajemství

Ve zlatém věku Hollywoodu představoval Rock Hudson prototyp lamače dívčích srdcí – byl urostlý fešák a měl přirozený herecký talent. Ale také tajemství, které kolovalo Hollywoodem. Přestože se Hudson na tři roky oženil se sekretářkou svého agenta, ve skutečnosti byl homosexuál. Veřejně s touto informací vystoupil až v osmdesátých letech, kdy prohrával bol s nemocí HIV.

Ve stejných vodách prý nějakou dobu plaval i Clark Gable, který se rovněž pohyboval ve škatulce svůdníka a lamače ženských srdcí. Patří k největším hollywoodským hvězdám všech dob, na vrcholu byl tři dekády a po jeho boku se objevily Joan Crawford nebo Grace Kelly. Začínal ale údajně tak, že navazoval intimní vztahy s vlivnými muži, kteří mohli jeho kariéru posunout výš.

Nesprávný terč

Držitelka nominace na Oscara za snímek Peyton Place (1958), Lana Turner, proslula tezí, podle které chtěla mít sedm dětí s jedním mužem, ale nějak se to zvrtlo. Místo toho měla jednu dceru a sedm manželství, kromě jiných řekla ano i Lexu Barkerovi.

Všechny její vztahy ale zastiňuje aféra s mafiánem Johnny Stompanatem, který ji v polovině šedesátých let uháněl drahými dary, až si doslova vynutil aféru. Když Lana zjistila, kdo to ve skutečnosti je, vztah ukončila. Jenže Stompanato si nedal říct a v září 1957 pronásledoval Lanu do Anglie na natáčení dramatu Jiný čas, jiné místo (1958). Tady herečku napadl a dostal se do sporu s jistým začínajícím hercem, o kterém se domníval, že s ní něco má. Jenže narazil na nesprávného, protože onen začínající herec byl Sean Connery, který se Stompanatem vytřel podlahu. Několik měsíců na to napadl gangster herečku v doma a vyhrožoval smrtí celé rodině. Její čtrnáctiletá dcera Cheryl přispěchala matce na pomoc a v sebeobraně Stompanata zabila kuchyňským nožem.

Tiskový magnát William Randolph Hearst patří k nejzajímavějším a nejpodivnějším figurám přelomu 19. a 20. století. Byl také jedním z předobrazů hlavní postavy legendárního filmu Občan Kane (1941), který ho nevykreslil moc lichotivě. Nebyl na to patrně důvod.

Hearst dlouhá léta finančně a ve svých tiskovinách podporoval kariéru herečky Marion Davis. Byl na ní natolik závislý, že když si smyslel, že má aféru s Charlie Chaplinem, pozval herce na svojí jachtu, aby ho prostě zastřelil. Jenže minul.

Toho dne za Hearstově jachtě shodou okolností zemřel režisér Thomas H. Ince. Oficiálně na infarkt, ale neoficiálně se říká několik historek, z nichž vyčnívá ta, že právě jeho mogul omylem střelil místo Chaplina.

Víc o skandálech zlatého věku Hollywoodu naleznete v GALERII:

Zdroje: thefashionball.com, wikipedia.org

Nejčtenější články