Close search

Skrytá znamení deprese: Nucený úsměv, špatné spaní nebo pesimismus

Unsplash.com Zdroj: Unsplash.com

Smutek nebo beznaděj jsou klasickým příznaky, že něco není v pořádku. Jenže kromě nich je ještě řada dalších, které si pravděpodobně ani sami neuvědomujeme.

Tělo nám často samo říká, že něco není v pořádku. A je jen na nás, jestli mu budeme naslouchat a včas si uvědomíme, co se děje.

Chce to ale trošku trpělivosti. Jinak mnohdy lehce řešitelné potíže narostou do rozměrů, kdy už se ke slovu musí dostat odborník. A to je pak na stole i téma, jestli najdeme odvahu za takovým člověkem zajít.

Málo nebo moc?

Existuje silná souvislost mezi náladou a spánkem. Nedostatek spánku může přispět k depresi a deprese zase může ztížit spánek. Podle National Sleep Foundation je u lidí s nespavostí desetkrát vyšší pravděpodobnost deprese než u lidí, kteří mají pravidelný a kvalitní spánek. Také přílišné spaní může být známkou deprese.

Stejné je to s jídlem. Jíst příliš mnoho nebo příliš málo může naznačovat přítomnost deprese. Někdo si to kompenzuje přejídáním, jiný ztratí chuť k jídlu nebo sníží příjem potravy kvůli špatné náladě.

Změny v příjmu potravy mohou způsobit nabírání hmotnosti nebo hubnutí a pokud jsou tyto změny dramatické, mohou také zhoršit depresi, protože následně ovlivňují sebevědomí.

Náhražky štěstí

Někteří lidé s poruchami nálady mohou hledat řešení v alkoholu nebo drogách. Americké sdružení pro úzkost a depresi (ADAA) uvádí, že ve Spojených státech má přibližně 1 z 5 lidí s úzkostí nebo poruchou nálady, jako je deprese, poruchu užívání alkoholu nebo návykových látek. Je to začarovaný kruh. Stejný počet osob s poruchou užívání alkoholu či návykových látek má také poruchu nálady.

Někdy je skrytá deprese označována jako usměvavá deprese. Je to proto, že lidé, kteří skrývají příznaky, mohou ve společnosti nasadit šťastnou tvář, aby na sobě nedali nic znát. Držet krok s nuceným štěstím je však nesmírně obtížné a maska dříve nebo později sklouzne.

Únava pozornosti

Existuje teorie, že lidé s depresí mohou vykazovat vlastnost zvanou depresivní realismus, což znamená, že mohou být přesnější ve svém pohledu na události než lidé bez deprese. Mohou být také pesimističtější. Studie naznačují, že osoby s velkou depresivní poruchou mají často negativnější pohled na budoucnost.

Cítit se příliš unavený je také velmi častým příznakem deprese. Některé výzkumy naznačují, že více než 90 % lidí s depresí zažívá únavu. Přestože se všichni občas cítí unavení, lidé, kteří mají těžkou nebo přetrvávající únavu - zejména pokud ji doprovázejí jiné příznaky - mohou mít skrytou depresi.

Když se osoba během rozhovorů vypne nebo ztratí myšlenkový tok, může to znamenat problémy s pamětí a soustředěním, což je běžný příznak deprese. Studie z roku 2014 naznačuje, že tyto obtíže s koncentrací mohou zhoršit sociální dopad deprese tím, že činí pracovní život a osobní vztahy náročnějšími.

Znáte nejčastější mýty o depresi? Podívejte se do GALERIE:

Zdroj: medicalnewstoday.com, healthline.com

Nejčtenější články