Close search

Příběh hula hoop: S obručí se tančilo ještě před Kristem, víte, proč ji britští lékaři neměli rádi?

Wikimedia Commons, Public domain Zdroj: Wikimedia Commons, Public domain

Přestože byla obruč hula hoop známá již několik tisíciletí, společnost Wham-O si jí nechala patentovat 5. března 1963. Její plastová verze odstartovala doslova šílenství, jednoduchý kruh se prodával po desítkách milionů.

Dnes je hula hoop i sportovní disciplínou, která zahrnuje třeba tanec a artistické kousky. S obručí se nemusí točit pouze kolem pasu, ale také kolem krku nebo rukou. Někdy se pro lepší efekt používá i hořící hula hoop.

Historie hula hoop

Obruč se používala ke hraní již kolem roku 500 před naším letopočtem. Známé jsou australské kruhy z bambusu, mezi tradiční materiály patří také vrba, ratan, vinná réva, ale i tuhé trávy. V Anglii se ve 14. století používaly dřevěné a kovové obruče. Lékaři prý tehdy měli plné ruce práce s pacienty, kteří si při hře s obručí hnuli zády, trpěli různými bolestmi nebo jim v důsledku zátěže selhávalo srdce.

Současné plastové hula hoop zažily boom v roce 1958, kdy je na trh uvedla hračkářská společnost Wham-O. Ta se zabývala prodejem praků, bumerangů nebo talířů frisbee, které ale kvůli obecné zálibě v UFO nejdřív nabízela pod názvem Pluto Platter (Talíř z Pluta).

Inspirací pro plastovou verzi hula hoop byla dřevěná obruč, se kterou pracovaly australské děti ve škole na tělocviku. A aby byl název chytlavý, použili lidé ve společnosti Wham-O slovo „hula“ podle stejnojmenného havajského tance. Ten spočívá hlavně v práci s boky…

Rekordní hula hoop

Jen v průběhu prvních 4 měsíců se prodalo 25 milionů obručí hula hoop od Wham-O. Přestože byla tato mánie krátkodobá, výrobce si obruč nechal patentovat 5. března 1963. A dobře udělal, neboť si jistou popularitu udržuje dodnes.

Hula hoop je několikrát zapsána i do Guinessovy knihy rekordů. V roce 2018 se do ní dostala Američanka Getti Kehayova, která kolem svých beder roztočila obruč s průměrem 5 metrů a 18 centimetrů. Mužský rekord je o něco širší. V únoru 2019 roztočil Japonec Yuya Yamada obruč s průměrem 5 metrů a 40 centimetrů třikrát kolem pasu hned na první pokus.

Australanka Jenny Doan zase v listopadu 2019 vytvořila světový rekord, když její maraton točení s obručí trval 100 hodin. Prý jí šlo o to, aby se pokusila fyzicky a emocionálně překonat sama sebe. Kromě toho také získala peníze pro organizaci Mental Health America, která podporuje duševní pohodu a pomáhá lidem s duševním onemocněním.

Zdroje informací:
History.com: Hula Hoop patented
Wikipedia.org: Hula Hoop
Guinnessworldrecords.com: Longest marathon hula hooping, Largest hula hoop spun (female), Largest hula hoop spun (male)

Nejčtenější články