Close search

Alzheimerova choroba: Podle vědců snižuje pravidelné cvičení riziko téměř o polovinu

Freepik Zdroj: Freepik

Britská Alzheimer’s Society zveřejnila na svém webu výsledky výzkumu, podle kterého pravidelné cvičení výrazně snižuje riziko propuknutí Alzheimerovy choroby.

Podle Alzheimer’s Society může riziko snížit cvičení, ale stejně působí jakýkoliv pohyb, včetně práce na zahrádce a vaření. A v krátkodobém horizontu může aerobní cvičení také zlepšit výkon v testech zaměřených na myšlení.

Cvičení a Alzheimer

Několik studií se zaměřilo na lidi středního věku a účinky fyzických cvičení na jejich mysl a paměť v pozdějším věku,“ uvádí Alzheimer’s Society. Údaje společnosti vychází z kombinace výsledků 11 studií a výsledkem je zajímavá statistika. Pravidelné fyzické cvičení může snížit riziko vzniku demence asi o 30 procent. U Alzheimerovy choroby je to ještě lepší - 45 %.

Jedna z těchto studií sledovala víc než 2 000 mužů ve Walesu po dobu 35 let. Z pěti hodnocených faktorů (pravidelné cvičení, nekouření, mírný příjem alkoholu, zdravá tělesná hmotnost a zdravá strava) mělo cvičení největší účinek, pokud jde o snížení rizika demence. Celkově měli lidé, kteří dodržovali čtyři nebo pět ze zmiňovaných faktorů, až o 60 procent menší pravděpodobnost vzniku demence.

Pokud dospělí ve středním nebo starším věku vykonávají aerobní cvičení, tedy cvičení, které zvyšuje srdeční frekvenci, zhruba 20 až 30 minut denně, udrží si kvalitní život déle. Fyzické cvičení ale neznamená jen sport nebo běh. Může to být i každodenní aktivita, jako je rychlá chůze, úklid nebo práce na zahradě a vaření.

Zdroje informací:
Alzheimers.org.uk: Physical exercise and dementia

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu