Close search

Deprese, úzkost a vztek: Podle nové studie může nemoc z kočičího škrábnutí způsobit i duševní poruchy

Unsplash.com Zdroj: Unsplash.com

Před téměř dvaceti lety byla objevena bakterie Bartonella henselae, která se může na člověka přenést škrábanci od koček. Nyní se ukazuje, že kromě těla patrně dokáže zasáhnout i mysl.

Bakterie se na kočku dostane prostřednictvím kočičích blech nebo klíštěte. Když si poté zvíře pečuje o srst, dojde k infikování drápků. Po poškrábání se bakterie přes ránu dostane do lidského organismu a dál to záleží na imunitě. Jedinec se silnou imunitou se vyléčí sám, v případě narušené imunity může dojít k postižení celého organismu, někdy i fatálně.


Víc než jen škrábnutí

Mezi příznaky infekce bakterií Bartonella henselae patří bolesti svalů, hlavy, zad, očí, malátnost, závratě a únava. Onemocnění není přenášeno z člověka na člověka. Aktuální informace v České republice neexistují, ale podle statistiky z roku 2014 byly v předchozích deseti letech zaznamenané dva případy nemoci z kočičího škrábnutí. A to se předpokládá, že u nás je bakterií Bartonella henselae infikováno 67 % divoce žijících a 5 % domácích koček.

To jsou všechno už dávno známé informace. Novinku představují neuropsychiatrické příznaky pacientů jako deprese, úzkost, poruchy spánku nebo podrážděnost a vztek. Této stránce věci se věnuje studie Kožní léze spojené s Bartonellou u lidí s neuropsychiatrickými příznaky.

Odborníci do ní zahrnuli 33 účastníků, z nichž 29 bylo infikováno Bartonellou. Čtyřiadvacet z nich hlásilo kožní léze podobné striím, které se považují za běžný znak onemocnění, a nyní se projevovaly společně s duševními chorobami.

Za co může kočka?

Nelze sice jednoznačně prokázat, že nemoc z kočičího škrábnutí souvisí s duševními poruchami nebo poruchami nervového systému, i sami autoři studie kolem možného propojení našlapují opatrně. Ale rovněž uvádí, že Bartonella henselae může přispět k neuropsychiatrickým příznakům, protože tomu všechno nasvědčuje.

List New York Post v souvislosti s tématem zmiňuje studii, která byla v roce 2019 zveřejněna v časopise Journal of Central Nervous System Disease. Podle ní náhlé a rychlé změny nálady u jednoho dospívajícího chlapce nebyly výsledkem puberty nebo duševní poruchy, ale důsledek škrábance od jeho kočky. Pociťoval příznaky podobné psychóze, halucinace, deprese a sebevražedné myšlenky. Psychiatři mu původně diagnostikovali schizofrenii, ale jeho stav se po předepsání příslušných léků zhoršil.

Když rodiče zmínili u jiného odborníka podivné strie, které měl na stehnech a v podpaží, lékař se domníval, že jde o nemoc z kočičího škrábnutí a podal chlapci antibiotika. A ta jej zcela uzdravila.


Zdroje: vetweb.cz, mdpi.com, nypost.com, internimedicina.cz



Nejčtenější články