Close search

Běžte ven: Aktivity pod holým nebem mají vliv také na duševní zdraví

Freepik Zdroj: Freepik

Britská University of York zveřejnila na svém webu výsledky studie, podle které mají venkovní aktivity mimořádně pozitivní dopad na duševní zdraví. Proč je tomu tak?

Podle studie University of York má prostředí, ve kterém cvičíme, výrazný vliv na hladinu úzkosti a stresu. Pokud se chcete cítit lépe, je potřeba vyrazit do přírody.

Výhody cvičení venku

Vědci dospěli ke svému zjištění díky souborné analýze 14 231 záznamů a 50 studií, které se zaobíraly outdoorovými aktivitami. Účastnící všech průzkumů se věnovali zahradničení nebo cvičení venku 20 a 90 minut po dobu 8 až 12 týdnů a následně pociťovali výrazně sníženou hladinu úzkosti a deprese.

Už nějakou dobu víme, že pobyt v přírodě je dobrý pro zdraví a celkovou pohodu, ale naše studie posiluje důkazy o tom, že dělat věci v přírodě je spojeno s velkými pozitivy v oblasti duševního zdraví,“ napsal v prohlášení ke studii její hlavní autor Peter Coventry.

Pokud třeba netrpíte depresí nebo úzkostí, pohyb venku vám může alespoň zásadně zvednout náladu. A ještě lepších výsledků lze podle vědců dosáhnout cvičením ve skupině. Paradoxem ale zůstává, že v oblasti fyzického zdraví nemají outdoorové aktivity lepší výsledky.

Zdroje informací:
York.ac.uk: Nature-based activities can improve mood and reduce anxiety, new study shows

Nejčtenější články