Close search

Naděje pro Gotta: Osudy a zkušenosti známých osobností, které porazily leukemii

Profimedia Zdroj: Profimedia

Legendární zpěvák Karel Gott, který před časem oslavil osmdesátku, přiznal, že trpí akutní myeloidní leukemií. Navzdory svízelné léčbě není nic ztraceno. Tuto nemoc už zdárně překonala řada známých osobností.

Akutní leukemie. Jen to sousloví vzbuzuje hrůzu. Dostat jakýkoliv typ rakoviny může být děsivé, ale neznamená to konec. Mnozí známí lidé, kteří leukemii porazili, dokazují, že to není vždy rozsudek smrti. Léčba, jako je chemoterapie, případně transplantace kostní dřeně, totiž znamená naději.

Rakovina je velmi rozšířené onemocnění moderní doby. Nicméně, i když ortel je pro mnoho nemocných krutý, naděje na vyléčení se každým rokem zvyšují. Lékaři navíc každoročně pracují na vytváření inovativních způsobů boje proti všem druhům rakoviny včetně leukemie. I když tato léčba ne vždy vede k úplnému vyléčení, může výrazně prodloužit a zlepšit životy lidí žijících s touto chorobou. Některé osobnosti, které přežily leukemii, otevřeně promluvily o tom, jaké je to žít s rakovinou, a daly tak mnoha lidem potřebnou naději.

Ken Watanabe (59), japonský herec

Herec japonského původu porazil leukemii na konci osmdesátých let, když mu bylo pouhých 26 let. Bohužel v roce 2016 u něj lékaři diagnostikovali rakovinu žaludku. Ken se však nevzdal. Podstoupil úspěšnou endoskopickou operaci. A už v témže roce se mohl vrátit na Broadway, kde hrál ve hře Král a já.

Své pocity z překonání nemoci shrnul pro americký kanál NBC následovně: "Mít rakovinu není nic příjemného. A mít ji dvakrát, to už je opravdová životní výzva. Chtěl bych všem nemocný předat naději, že šance na vyléčení tu je. Když budou následovat všechny rady svých lékařů, nebudou se uzavírat do sebe a budou mít víru, tak nemoc porazí. Prostě musí…"

Evan Handler (58), americký herec

Herec známý především ze seriálu Sex ve městě dostal chronickou myeloidní leukemii, když mu bylo dvacet let. Naštěstí podstoupil léčbu a od té doby je zdravý. Podle něj je důležité nevzdávat se i momentech, kdy se to zdá nemožné. "Měl jsem velmi podivnou zkušenost. Žil jsem vlastně pozpátku jako ve filmu Podivuhodný příběh Benjamina Buttona. Bylo mi dvacet, ale vypadal jsem jako starý umírající muž. Rozhodl jsem se ale bojovat, věřil jsem v uzdravení. A asi jsem překvapil všechny včetně sebe. Porazil jsem v podstatě nevyléčitelnou chorobu a od té doby jsem zdravý. To léčba i víra mne uzdravily,“ vyprávěl o své zkušenosti pro televizní stanici NPR.

Karreem Abdul Jabbar (72), americký basketbalista

Kareem Abdul-Jabbar je bývalý americký basketbalový hráč. V roce 2009 u něj lékaři objevili chronickou myeloidní leukemii. Když mluvil o své diagnóze, řekl: "Chtěl bych něco říct všem nemocným, kteří se právě o rakovině dozvěděli. Nehazardujte se svým zdraví a řiďte se radami lékařů. Jsou to odborníci, kteří vědí, co dělají, a chtějí vaše uzdravení stejně jako vy. Navíc nové léky a léčebné postupy dávají nám všem nemocným naději na uzdravení."

Vanessa Bayer (37), americká herečka

Vanessa Bayer je americká herečka a komička, která v patnácti onemocněla akutní lymfoblastickou leukemií. Podstoupila chemoterapii a intenzivní léčba trvala déle než dva roky. Nakonec rakovinu ještě na střední porazila a od té doby je zdravá. V rozhovoru pro Huffington Post z roku 2018 svěřila své zkušenosti s nemocí. Podle ní je nejdůležitější nevzdávat se a bojovat. Promluvila také o tom, jak by se statní měli k nemocnému chovat. Lítost ale v jejích slovech nehledejte.

"Myslím, že nejdůležitější věcí u někoho s rakovinou nebo jakoukoli nemocí je jen něco říct. A pamatujte si, že nemocný je pořád stejná osoba, kterou znáte. Je to prostě váš přítel nebo kolega, ne nemocný. Nelitujte ho a podpořte ho. A ukažte mu, že tu pro něj stále jste. To je to, co podle mého nemocný s rakovinou opravdu potřebuje," uvedla.

Adam Darski (42), polský hudebník

Polskému muzikantovi objevili leukemii v roce 2010. Ve stejném roce podstoupil úspěšnou transplantaci kostní dřeně. Od té doby je fit. Ve své autobiografii se svěřil, jak se jako nemocný cítil. "Věděl jsem, že je to pro mě výzva. Pojal jsem to asi tak: Když jdete temným lesem a víte, že se ve tmě cosi skrývá, začnete panikařit. Ale když vidíte svého nepřítele na světle, víte, jak se mu postavit. Soustředíte se na strategii, jak vyhrát. Tak jsem pojal svou nemoc. Jako šachovou hru, kdy musíte být vždy dopředu před soupeřem, jakkoli je silný. Pak máte šanci vyhrát."

Lew Temple (51), americký herec

Americký herec známý třeba ze seriálu Walking Dead porazil akutní leukemii. V roce 2017 se v rozhovoru pro Daily Journal rozpovídal o tom, jak rakovina změnila jeho život i pohled na něj. "Rakovina ovlivnila mé jednání a změnila život. Přál bych si, aby každý mohl mít takovou šanci změnit svůj život, ovšem bez hrozné zkušenosti s nemocí. Víte, žádné včera ani zítra nic neznamená. Žijete teď a tady. Přítomnost je nejdůležitější. Tak se snažím od té doby žít a můj život je nádherný. Chtěl bych tuto zkušenost předat všem, aby žili přítomností, nebáli se minulosti ani budoucnosti," dodal herec.

Stylian Petrov (40), bulharský fotbalista

Bulharský hráč fotbalu dostal leukemii v roce 2012. Podle něj je v každém stádiu rakoviny důležitá naděje a víra. Díky nim je každá léčba úspěšnější než u pacientů, kteří se utápějí v černých myšlenkách. "Šel jsem k lékaři pro výsledky testů a on mi řekl: Jste pozitivní, máte akutní lymfoblastickou leukemii. To je onemocnění, kterým trpí především děti. Hlavní ale je, že úspěšnost vyléčení je 90 až 95 procent. To mi dalo velkou naději a chuť se s nemocí poprat," sdělil v rozhovoru pro bulharskou televizi v roce 2013.

Roman Reigns (34), americký wrestler

V pouhých dvaadvaceti letech byla diagnostikována leukemie i u zápasníka wrestlingu Romana Reignse. Navzdory původnímu uzdravení se nemoc vrátila a Reigns se s ní potýká již několik let. Opustil kvůli tomu zápasení a vzdal se i možnosti bojovat o titul Světového šampiona. V oznámení uvedl: "Protože leukemie je zpět, nemohu plnit svou roli. Nemůžu být tím bojovým šampionem a musím se vzdát i účasti na světovém šampionátu. Nebudu lhát, rád přijmu každou modlitbu, kterou mi můžete poslat. Ale nehledám soucit, nechci, aby se někdo kvůli mně cítil špatně. Mám totiž svou víru."

PODÍVEJTE SE DO GALERIE DO TVÁŘÍ TĚCH, KTEŘÍ PORAZILI RAKOVINU:

Nejčtenější články