Close search

Tajemství vztahu Catherine Zeta-Jones a Michaela Douglase: Jeho ničila rakovina, ji bipolární porucha

Profimedia.cz Zdroj: Profimedia.cz

Herečka Catherine Zeta-Jones (49) se před pár dny po dlouhé době ukázala na veřejnosti, když společně s manželem Michaelem Douglasem (74) vyrazila na šedesátiny jejich společného známého. Málokdo přitom ví, že během manželovy vážné nemoci - stále se spekuluje, zda se mu rakovina nevrátila - čelila ona sama zákeřné chorobě. Té psychické...

Catherine Zeta Jones je známá svou plamennou rolí ve filmu Zorro a vynikajícím hereckým výkonem oceněným Oscarem ve filmu Chicago. I jí byla diagnostikována bipolární porucha osobnosti. Podstoupila léčení, ale ne v takové míře, jak by bylo vhodné, proto byl její zdravotní stav velmi nestabilní.

Poprvé se pokusila o léčbu v roce 2011. Její mluvčí řekl časopisu Time, že léčba má herečce pomoci vypořádat se s událostmi uplynulého roku, včetně rakoviny krku jejího manžela Michaela Douglase. Léčení znovu podstoupila v roce 2013 a naposledy pak v roce 2016. Trvalo dlouhou dobu, než se o této nemoci rozhodla veřejně promluvit.

Osudný rok 2010

V roce 2010 byla Michaelu Douglasovi sdělena nešťastná diagnóza - rakovina. "Snažila jsem se udržet naše soukromé problémy mimo dosah médií. To bylo to jediné, co jsem mohla udělat. Děti se mě ptaly, jestli tatínek umře a já nevěděla, jak jim mám odpovědět. Byla to ta nejtěžší životní zkouška."

Zatímco Michaelův stav se postupně zlepšoval, Catherine se psychicky propadala na dno. I když se její okolí snažilo, jak jen to šlo, nebylo jí pomoci. Vysvobození nastalo, když jí lékaři oznámili diagnózu bipolární porucha.

"Nemoc ve mně byla uložená léta, ale neprojevila se. Michaelova choroba a rodinná zátěž s ní spojená však zafungovala jako spouštěč. To, že moji nemoc pojmenovali, byla ta nejlepší věc, co se mi kdy mohla stát. Ten fakt, že moje emoce mají jméno, byl neskutečně osvobozující. Byla to naděje na lepší zítřky," svěřila se Catherine Zeta-Jones pro magazín Time.

O tvrdých pádech

"Existují fantastické vzestupy, ale i tvrdé a nečekané pády. Mým cílem je držet se neustále ve středu, kde se právě teď nacházím. Vím mnoho o bolesti a je to pro mě ta nejcennější životní zkušenost, díky které jsem přehodnotila své priority," řekla Catherine.

Catherine Zeta-Jones slavila herecké úspěchy již ve svých čtrnácti letech, kdy se objevila na britských divadelních prknech v hlavní roli ve hře Annie. Její kariéra se pak vyvíjela více než slibně. V roce 2000 se Catherine provdala za neméně známého amerického herce Michaela Douglase, se kterým má dvě děti, syna Dylana Michaela a dceru Carys Zetu.

Co je bipolární afektivní porucha

Bipolární afektivní porucha, zastarale maniodepresivní psychóza, je vážné duševní onemocnění projevující se prudkými změnami nálad, kdy pacient střídavě prožívá období nespoutaného nadšení a hluboké deprese. Během těchto stavů nemocný ztrácí sociální zábrany, což narušuje jeho pracovní život i osobní vztahy. Léčba bipolární poruchy neexistuje. Pacienti jsou proto celoživotně odkázaní na léky tlumící příznaky.

PODÍVEJTE SE DO GALERIE NA ŽIVOT CATHERINE ZETA-JONES:

Nejčtenější články