Close search

Na návštěvě u Rockefellera: Exkluzivní rezort hostil také královnu Alžbětu II. a prince Philipa

Little Dix Bay Zdroj: Little Dix Bay

Laurence Rockefeller přišel před šedesáti lety s na tu dobu neotřelým konceptem - místo moderního a luxusního rezortu nechal postavit komplex co nejvíc spjatý s přírodou.

Laurence Rockefeller pocházel z třetí generace slavné rodiny, která po desetiletí utvářela podobu Spojených států amerických. Podnikatel a filantrop se zajímal také o přírodu a hlavně její udržení v co nejpůvodnější podobě.

I proto se v jeho rezortu Little Dix Bay v únoru 1966 zastavila královna Alžběta II. s manželem princem Philipem, když podnikli první oficiální cestu na Britské panenské ostrovy.

Rockefeller v přírodě

Udržujte životní prostředí co nejvíce nepoškozené. Ať je to jednoduché a neformální. Využijte přírodní zdroje a podpořte místní ekonomiku," požádal Rockefeller architekta Walthera Prokosche poté, co v roce 1959 koupil přes 200 hektarů pobřeží a kopců na Virgin Gorda, třetím největším z Britských Panenských ostrovů.

Místo toho, aby sem dotáhl to nejmodernější, Rockefeller se domníval, že co nejméně narušená příroda bude největším luxusem. Dokonce nedovolil ani sekat trávníky. Cítil, že hosté z lepší společnosti nenajdou skutečný odpočinek v konvenčním letovisku, ale v něčem mimořádném. To v jeho představách byla sofistikovaná rybářská vesnice.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Rosewood Little Dix Bay (@rosewoodlittledixbay),

V té době nebyl na ostrově žádný zdroj energie. Rockefeller sice investoval do studie využití větrné a solární energie, nakonec se ale rozhodl pro dieselový generátor. Mořská voda byla po destilování tak čistá, že byla příliš měkká na důkladné opláchnutí mýdla. Musela být dodatečně mineralizovaná. 

Tehdy stálo ubytování na jednu noc i s plnou penzí 50 dolarů. Dnes se cena za jednu noc pohybuje na úrovni přibližně 1000 dolarů (25 000 korun) a šplhá i na dvojnásobek, v závislosti od zvoleného typu ubytování.

Televize v divočině

Rezort v posledních čtyřech letech prošel renovací, kterou si částečně vyžádal i hurikán Irma, jenž se oblastí přehnal koncem léta 2017. Současní vlastníci, Rosewood Hotels, kteří rezort koupili v roce 1993, sice navazují na Rockefellerovy myšlenky, ale něco tam přeci jenom změnili.

Nyní je zde šest tenisových kurtů, velké fitness centrum a spa, co by Rockefeller patrně nedovolil, prý měl hrůzu z organizovaných rekreačních zařízení, dokonce i kroketových trávníků. Stejně se díval na klimatizaci, která je nyní součástí vybavení pokojů. A některé mají i televizní místnost, co jde totálně proti filozofii zakladatele. Jemu šlo o co nejstřídmější vybavení, protože předpokládal, že lidé se tam budou chodit jenom vyspat a všechen čas stráví venku.

Ale to je známka toho, jak se i vysloveně přírodně orientované zařízení může za šedesát let změnit. Jen královna Alžběta II. je stále na britském trůnu, tato jistota zůstává.

Na dnešní podobu rezortu Little Dix Bay se můžete podívat i do GALERIE:

Zdroje: tatler.com, townandcountrymag.com, forbes.com, rosewoodhotels.com

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu