Close search

Stylový dům od legendárního Franka Gehryho změnil majitele. Koupil ho producent hororů Jason Blum

Wikimedia Commons/Forgemind ArchiMedia at Flickr, CC BY/Realtor Zdroj: Wikimedia Commons/Forgemind ArchiMedia at Flickr, CC BY/Realtor

Frank Gehry navrhl dům v Los Angeles před čtyřiceti lety a i když od té doby prošel rekonstrukcí, unikátní dotek slavného architekta nikdy nezmizel.

Jason Blum si v posledních patnácti letech udělal jméno nízkorozpočtovými hororovými sériemi typu Očista, Insidious nebo Paranormal Activity. Ale jako producent získal také nominace na Oscara za snímky Whiplash (2014), Uteč (2017) a BlacKkKlansman (2018).

Podobně dravě se pustil také do nákupu nemovitostí. Má dům v Brooklynu, historické sídlo v Los Angeles, kde mu také patří penthouse v exkluzivní rezidenci Ritz-Carlton. V této oblasti se umí otáčet stejně jako ve filmové produkci. Ale co víc, také má vkus.

Gehry v malém

Koncem sedmdesátých let najal filmař John Whitney, jeden z otců počítačové animace, architekta Franka Gehryho (na fotce), aby pro něj navrhl obytný komplex, který by sestával z řady oddělených, ale vizuálně souvisejících struktur. Zadání je v souladu s Whitneyho tvorbou, která při dnešním pohledu vypadá jako spořič obrazovky.

Nemovitost byla dokončena v roce 1981 a je známá jako Rezidence Johna Whitneyho nebo Dům pro filmaře. Bylo to ještě předtím, než se Gehry stal opravdu slavným. K jeho nejznámějším návrhům patří třeba Guggenheimovo muzeum v Bilbau nebo Tančící dům v Praze.

Whitneyho rezidence je odlehlá modernistická stavba ukrytá v kaňonu Santa Monica. Nachází se na konci dlouhé slepé uličky a má jedinečný feeling Los Angeles. A byť se její majitel koncem osmdesátých let unavil neustálým přecházením z jedné separátní části domu do druhé, a nechal je spojit v jednu rezidenci, stále je na ní patrný Gehryho dotek.

Dva domy v jednom

Od osmdesátých let změnila nemovitost majitele několikrát. V roce 2005 si ji pořídil obchodník Keith Brackpool za 4,55 milionů dolarů (110 milionů korun) a později přikoupil menší sousední domek se dvěma ložnicemi. Ten nechal předělat na rustikálně vypadající dům pro hosty a obě nemovitosti, respektive jejich pozemky spojil do jednoho.

V roce 2018 se pokusil nemovitost prodat za 18,5 milionu dolarů (400 milionů korun), ale kupce se mu povedlo najít až letos. Jason Blum za přírůstek do svého realitního portfolia zaplatil 14,3 milionu dolarů (358 milionů korun). Sice nakupoval se slevou, ale Brackpoola obě nemovitosti stály méně než polovinu této částky, takže byl nakonec spokojený také.

Na neotřelou nemovitost z dílny Franka Gehryho se můžete podívat do GALERIE:

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu