Close search

6 věcí, které podle expertů kazí spánek: Alkohol, telefon nebo cvičení před večerem

Unsplash Zdroj: Unsplash

Cítíte se neustále unavení a letargičtí? Podle britského listu Mirror je možná čas přehodnotit své spánkové návyky a odstranit některé z největších chyb, kterých se tu a tam dopouštíme všichni.

Se spánkem má problémy víc lidí, než je ochotno přiznat. Od potíží s usnutím přes kvalitu spánku samotného až po jeho délku, v mnoha případech děláme chyby. Které to jsou?

Co nám kazí spánek?

Spánkový deficit označuje stav, kdy jsme nespali dostatečně kvůli oslavě, koukání na televizi nebo péči o dítě. Podle některých studií potřebujeme až čtyři dny, abychom se vzpamatovali z pouhé jedné hodiny spánkového dluhu.

Pro spoustu lidí není spánek prioritou a tráví večer dlouhé hodiny s mobilem, místo toho, aby si dopřáli doporučených 7-9 hodin spánku.

Zajímavým postřehem je to, že někdy jdeme spát, když nejsme ospalí. Můžeme být unavení, ale to nestačí. Mirror cituje odborníka Kevina Morgana, který tvrdí, že pokoušet se usnout, když nejsme ospalí, je kontraproduktivní. Téměř vždy selžeme, což nás probere a je méně pravděpodobné, že usneme.

Alkohol v malém množství může pomoci uvolnit se. Větší množství alkoholu může způsobit, že budeme ospalí a připraveni spát. Jenže alkohol se v těle postupně odbourává a když jeho účinky pominou, člověk se vzbudí třeba i uprostřed noci.

Zdřímnutí v průběhu dne taky není moc dobré, tedy za předpokladu, že se neodehraje před 14tou hodinou. Do té doby si můžete dát dvacet. Platí, že čím hlubší spánek máte blíž před nočním spánkem, tím těžší může být usnout, když si půjdete večer lehnout. A to samé platí i o cvičení. Večer se už nedoporučuje, neboť způsobuje zvýšení tělesné teploty. To je v rozporu s jejím poklesem, ke kterému dochází ve spánku. Cvičení vás také může nabít adrenalinem, což má za následek bdělost a nadbytek energie.

Nejčtenější články