Close search

Špatně spíte? Vyzkoušejte těchto 6 ověřených triků

Freepik.com Zdroj: Freepik.com

Nemůžete usnout a když už se vám to podaří, neustále sebou ve spánku házíte, obracíte se sem tam, což vás pochopitelně často budí? Příčin může být celá řada. Než se ale vydáte ke specialistovi, zkuste zařadit do každodenního života šest jednoduchých triků, které umí zlepšit spánkové potíže.

Faktorů, které negativně ovlivňují spánek, je celá řada. Někomu jen stačí pomyslet na stres, který ho čeká druhý den v práci a už nemůže usnout, jiný řeší rodinné povinnosti a další třeba potíže v této době covidové. I když možná nedokážete některé faktory, jež ovlivňují váš spánek, vyřešit hned, případně vůbec, můžete si osvojit návyky, které tento spánkový problém alespoň zlepší. A které to jsou?

1. Spánkový režim

Vyhraďte si na spánek maximálně osm hodin. Doporučené množství spánku pro zdravého dospělého je nejméně sedm hodin. Choďte do postele a vstávejte každý den ve stejnou hodinu. Rozdíl mezi běžným pracovním dnem a víkendem by měl činit maximálně hodinu. Jde o to, že tato důslednost posiluje spánkové cykly, tělo si zvykne na pravidelnost a budete lépe usínat. Pokud do dvaceti minut neusnete, vstaňte a běžte z ložnice do jiného pokoje. Tam si čtěte nebo poslouchejte relaxační hudbu, zpátky byste se měli vrátit ve chvíli, kdy začnete být ospalí.

2. Pozor na to, co jíte a pijete

Nechoďte spát hladoví ani přejedení. Pár hodin přes spaním byste se měli vyhnout těžkým jídlům. Současně nekuřte, nepijte kávu a dejte si pozor na alkohol. Stimulační účinky nikotinu a kofeinu totiž významně narušují kvalitu spánku. A i když vás sklenička destilátu uspává, později umí narušit fáze spánku, takže jste ve výsledku opět ráno unavení.

3. Vytvořte si klidné prostředí

Ideální ložnice, kde se vám bude dobře spát, by měla být chladná, tmavá a tichá. Jestli vám do místnosti svítí světlo, ať už večer z pouličních lamp nebo ráno, zejména při brzkém rozednívání, zvažte použití zatemňovací techniky. K dobrému spánku nepomůže ani hluk, na ten ovšem dobře fungují špunty do uší. Letních veder se pro změnu zbavíte použitím kvalitní klimatizace.

4. Zapomeňte na šlofíka po obědě

Před časem se objevily názory, jak je zdravé spaní po obědě, nejenom kvůli dobrému trávení, ale i relaxaci, takže člověk pak ještě do večera podává značné výkony. Problém je ale v tom, jak dlouho budete po obědě spát. Jestliže se vám podaří usnout na déle jak půl hodiny, může se totiž stát, že budete mít problém s večerním usínáním, protože tělo bude vlastně stále odpočinuté.

5. Hýbejte se

Je nejenom vědecky, ale i prakticky dokázáno, že pravidelná fyzická aktivita podporuje snadnější usínání a celkově lepší spánek. Pozor ale na to, kdy se hýbete, rozhodně by to nemělo být krátce před spaním, protože tělo se nabudí a vy neusnete. I když je to v současné době poněkud problematické, přesto byste měli každý den trávit alespoň půl hodiny venku na čerstvém vzduchu.

6. Stresové faktory

Do postele byste měli uléhat s tím, že jste starosti vyřešili ještě před spaním. Ne vždy se to podaří, ale rozhodně pomůže i sepsání úkolů, které v dané věci musíte udělat. Pak už problémy snáz odložíte na další den. Pomohou i různé techniky zvládání stresu, od přeorganizování činností, a to nejenom v pracovním procesu, ale i doma. Meditace zase zmíní úzkost, která je průvodním jevem stresu.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu