Deník The Sun upozorňuje na průzkum Britské psychologické společnosti, z něhož vyplývá, že
by děti měly mít víc času na hraní. Zejména poté, co se v průběhu pandemie se svými kamarády moc nevídaly.
Dětský psycholog Dan O'Hare, který se na průzkumu podílel, uvedl, že dětské hraní oceňují nejen rodiče. Rovněž děti samotné vidí hru jako jeden z nejdůležitějších aspektů svého života a cení si času, svobody a místa, kde si hrají. O'Hare zdůraznil, že jejich tělesné, emocionální, sociální a intelektuální blaho má řadu výhod. Zatímco některé z těchto věcí mají okamžitý účinek, jiné se rozvinou až časem.
Jak poznáte, že si děti málo hrají?
1. Víc lpí na rodičích. Během pandemie bylo mnoho rodičů nuceno zůstat doma s dětmi, což znamenalo, že si vytvořili pevnější vztah. To samo o sobě není zlé, ale na druhé straně je pro děti důležitá i hra s kamarády stejného věku, protože se díky ní mohou osamostatnit. „Představivost dětí může být nekonečná a někdy nám dospělým jejich hra nemusí dávat smysl, ale věřte, že i pošetilá nebo chaotická hra, či hraní na různé role... to vše jsou zážitky, kterými si děti budují odolnost.“
2. Vyhýbají se ostatním dětem. Kvůli tomu, že byly celé měsíce zavřené uvnitř, si možná úplně „nepamatují“, jaké to je hrát si s ostatními dětmi. Pokud se vaše děti vyhýbají jiným, nebo mají potíže zapojit se do hry, může to být proto, že jim chybí dostatek času na hraní. Hra je totiž povzbuzuje, aby se mísily s dalšími dětmi a zjišťovaly, jak s nimi komunikovat a budovat si vztahy.
3. Jsou citlivější. Pokud jsou vaše děti trochu nervóznější než obvykle, může to být způsobeno nedostatkem času na hraní. Doba věnovaná hraní pomáhá dětem prožívat řadu emocí, včetně frustrace, odhodlání, úspěchů, zklamání a důvěry, a díky tomu se mohou naučit zvládat své pocity.
4. Jsou nečinné. Pokud děti zrovna „nelétají“ po bytě a neskáčou na vás, můžete si sice užívat klid a pohodu, ale znamená to také, že jejich hra může postrádat stimuly. Fyzická stránka hry je pro děti nesmírně důležitá. V současném světě totiž vykonávají stále méně fyzických aktivit, což má neblahý dopad na jejich fyzickou a duševní pohodu. Takže všechno, co je zvedne a rozhýbe, je dobrá věc. Pomáhá jim to ve fyzickém rozvoji a získávání síly. Skupinové hry a sporty také napomáhají budování vztahů.
5. Mají potíže s řešením problémů. Hraní je skvělé v tom, že se děti naučí řešit si věci samy. „Pokud jste někdy sledovali, jak si děti hrají, s hračkami nebo bez nich, pravděpodobně budete žasnout nad tím, jak řeší různé problémy nebo potíže. Hrou se děti učí kreativně myslet, překonávat potíže a nalézat řešení, aniž by se obávaly, že se něco pokazí,“ dodává dětský psycholog Dan O'Hare.
Zdroje informací:
Thesun.co.uk: PLAY TIME The 5 signs your child needs to play more – as experts warn of post-pandemic crisis