Close search

Dobrý spánek: 4 stravovací návyky, kterým se večer raději vyhněte

Unsplash Zdroj: Unsplash

Kvalitní spánek je skvělý nejen pro fyzické, ale také pro duševní zdraví. Někdy si ho bohužel neúmyslně narušíme nevhodnou stravou. Co odborníci nedoporučují jíst ve večerních hodinách?

Podle magazínu Eatthis.com se tělo v průběhu spánku věnuje regeneraci, ale tato doba je důležitá také pro zapamatování informací, které jsme přes den získali, nebo pro udržení duševního zdraví. To je spousta důvodů, abychom kvalitně spali a odpočinuli si. Existují ale určité stravovací návyky, které nám spánek dovedou narušit. Najdete mezi nimi něco, čemu holdujete i vy?

Co kazí spánek

Kořeněná večere? Pokud se chcete kvalitně vyspat, měli byste na ní zapomenout. I když jsou třeba pálivá kuřecí křídla vaše nejoblíbenější jídlo a neumíte si představit zakončení dne bez chutě chilli na patře, měli byste to zvážit. A zejména večer. Konzumace kořeněných jídel může způsobit pálení žáhy a když si pak jdete ještě lehnout, může dojít ke zhoršení příznaků.

Protože se metabolismus v noci mírně zpomaluje, konzumace rafinovaných sacharidů, jako jsou třeba bramborové lupínky, cukroví nebo pizza, před spánkem není nejlepší nápad. Jde o hůře stravitelné potraviny, co metabolismu na noc zrovna neprospěje.

Večerní sklenka vína zní jako skvělý způsob, který ukolébá ke spánku, jenže alkohol ve skutečnosti může zabránit ve vstupu do jednoho z nejvíce regeneračních stavů spánku - REM. Průměrný člověk vstupuje do REM čtyřikrát až pětkrát v průběhu osmihodinového spánku. Pití alkoholu těsně před spaním však může první dva cykly potlačit. Je to kvůli sedativním účinkům alkoholu. Může totiž způsobit, že rychle upadnete do hlubokého spánku, než abyste do něj přirozeně postupovali. A to snižuje celkovou kvalitu spánku.

Noční jídlo

Pozdní noční mlsání nemusí být nejhorší nápad, pokud to ovšem neznamená, že se budete přejídat. Jít spát s prázdným žaludkem totiž může způsobit chaos ve vašem spánkovém cyklu. Už jste se někdy v noci přehazovali a otáčeli, zatímco žaludek se hlásil o svá práva, a vy jste měli jste pocit, že se nemůžete uvolnit? To je znamení, že máte před usnutím sezobnout něco malého.

Zvláště to platí pro lidi s diabetem, nedostatek jídla by mohl vážně ovlivnit hladinu glukózy v krvi a narušit spánek. Nízké hladiny cukru v krvi mohou zase vzbuzovat neklid a noční můry. Dochází také k nadměrnému pocení a dokonce se můžete po probuzení cítit podrážděně.

Pokud potřebujete před spaním něco pojíst, zkuste komplexní sacharidy, například plnotučný řecký jogurt s ořechy. Žaludek se naplní, střeva zůstanou v klidu a navíc to pomůže navodit spánek.

Zdroje informací:
Eatthis.com: Eating Habits to Avoid Before Bedtime, Says Science

Nejčtenější články