Close search

5 stravovacích návyků, které podle odborníků škodí metabolismu

Shutterstock Zdroj: Shutterstock

Svému metabolismu možná házíte klacky pod nohy, aniž byste si to vůbec uvědomovali. Magazín Eatthis.com posbíral ty nejhorší stravovací návyky a vysvětlil, proč metabolismu škodí.

Magazín Eatthis.com píše, že pokud se snažíte zhubnout, udržet svou aktuální váhu, nebo jen zůstat ve formě, důležité je nezapomenout na péči o metabolismus. Je totiž životně důležitý pro řadu tělesných funkcí, mezi které patří i přeměna jídla na energii a spalování kalorií.

Jak zrychlit metabolismus

V případě rychlého metabolismu tělo spaluje kalorie i v průběhu spánku. Když je naopak pomalý, spaluje se méně energie a méně kalorií. Pomalý metabolismus můžete mít i bez toho, aniž byste si to uvědomovali. Mezi některé běžné příznaky pomalejšího metabolismu patří například vypadávání vlasů, suchá kůže, únava a přibývání na váze nebo problémy s hubnutím.

To zrovna není něco, s čím by chtěl žít každý. Dobrou zprávou je, že existují stravovací návyky, které lze změnit, aby se metabolismus zrychlil. Základem je konzumace potravin s vysokým obsahem bílkovin. Je to ovšem jenom první krok. „Většina z nás konzumuje dostatek bílkovin, ale nerozděluje je správně mezi jídla a svačiny,“ říká nutriční specialistka Lauren Harris-Pincus.

Doporučuje stanovit konkrétní hodnotu bílkovin pro každé jídlo, abychom se ujistili, že máme dostatek po celý den. Jde minimálně o 20 až 25 gramů bílkovin na jedno jídlo, zejména během snídaně. Druhou velkou oporou metabolismu je vláknina, která ke zpracování vyžaduje více energie. Tím vlastně zrychluje metabolismus. A navíc nás nasytí na delší dobu.

Co škodí metabolismu

Ne nadarmo se říká, že snídaně je základem dne. I když se možná ráno snažíte ušetřit nějaký čas, zapomenete se najíst, nebo chcete omezit kalorie, není to správné řešení. Lékařka Amy Goodson přirovnává metabolismus k ohni. A aby mohl hořet, je potřeba ho zapálit, co je právě úkolem snídaně.Cílem je nastartovat váš oheň neboli metabolismus snídaní bohatou na živiny, která bude obsahovat vlákninu, bílkoviny a zdravý tuk. Zkuste vejce se zeleninou, ovesné vločky s arašídovým máslem nebo řecký jogurt s bobulovým ovocem," radí Amy Goodson.

Mezi další velké prohřešky patří večerní vyjídání lednice. Trávicí systém totiž už zpomaluje, aby se připravil na spánek. Lidé, kteří vynechávají snídani, během dne málo jedí a večer konzumují velkou část svých denních kalorií, pracují vlastně proti přirozenému biorytmu. A přitom by to mělo být úplně naopak. Aby byl metabolismus vyvážen na základě našeho přirozeného cirkadiánního rytmu, měla by snídaně být výživná, oběd větší a vydatnější a na večeři bychom si měli dopřát jen menší porci.

Není bez zajímavosti, že i když se někdy snažíme hubnout omezením příjmu kalorií, ve skutečnosti to metabolismus naopak zpomalí. „Chcete-li spálit kalorie, musíte jíst kalorie,“ dodává Amy Goodson, „Zatímco k hubnutí je potřeba kalorický deficit, příliš málo kalorií může ve vašem těle vyvolat pocit nedostatku jídla a zpomalit metabolismus, aby se to kompenzovalo.

Zdroje informací:
Eatthis.com: The Worst Eating Habits For Your Metabolism, Say Experts

Nejčtenější články