Close search

60 je nových 30: Mezinárodní studie upřesňuje, jak je to s metabolismem a stárnutím

Unsplash Zdroj: Unsplash

Nová mezinárodní studie vyvrací přesvědčení, že fungování metabolismu během života dospělého člověka nevyhnutelně zpomaluje. Není tomu tak. Alespoň dokud vám není šedesát.

Web News.yahoo.com upozorňuje na novou studii, podle které je náš metabolismus nejpracovitější kolem prvního roku života. Děti v tomto věku spalují kalorie až o 50 % rychleji než dospělí. Tento výkon ovšem postupně klesá přibližně o 3 procenta ročně až do věku kolem dvacítky.

Metabolismus a menopauza?

Dobrou zprávou je, že kolem dvaceti let života se zpomalování metabolismu zastaví a nejbližší čtyři dekády zůstane na přibližně stejné úrovni. Po šedesátce dochází k dalšímu zpomalování, tentokrát už přibližně o jedno procento ročně.

Aby vědci zjistili přesný vliv věku na metabolismus, vzali do úvahy faktory jako je velikost těla, neboť zjednodušeně řečeno větší lidé spalují celkově více kalorií než ti menšího vzrůstu. Dalším faktorem byla zase svalová hmota, svaly totiž spalují více kalorií než tuk.

Metabolická rychlost je opravdu stabilní po celý dospělý život, mluvíme o rozmězí 20 až 60 let věku," říká autor studie Herman Pontzer, který pracuje jako docent evoluční antropologie na Duke University. „Neexistuje například žádný účinek menopauzy. A když lidé řeknou: 'Po třicítce můj metabolismus přestal fungovat,' nevidíme pro to žádný důkaz.

Nevymlouvejte se na metabolizmus

Pontzer a jeho kolegové pracovali s údaji více než 6400 lidí ve věku od 8 dnů do 95 let, kteří pocházeli z 29 zemí celého světa. Analyzovali průměrné celkové denní energetické výdaje, které zahrnují kalorie spalované dýcháním, trávením jídla, ale také pohybem a myšlením.

Bylo to poprvé, kdy měli vědci možnost pracovat s opravdu velkým souborem dat, který jim umožnil rozdělit účinky velikosti těla, věku a pohlaví a spousty dalších věcí na energetický výdaj. Výsledky neprokázaly, že by se rychlost metabolismu během dospívání nebo těhotenství zvýšila, jak se běžně předpokládalo, nebo že mezi muži a ženami existují specifické rozdíly po zohlednění velikosti a složení těla.

Je-li vám třicet a přibíráte na váze, výmluva na metabolizmus tedy už neplatí. Na to si počkejte do šedesátky. Do té doby jsou za změny váhy zodpovědné jiné faktory.

Zdroje informací:
News.yahoo.com: 60 is the new 30: What a new study says about metabolism and aging

Nejčtenější články