Close search

Zuby a jídlo: Tohle svému chrupu rozhodně nedělejte, říká zkušený dentista

Freepik Zdroj: Freepik

Podle bostonského zubního lékaře Ronalda Plotky je na seznamu potravin, které negativně působí na zuby, několik obvyklých podezřelých jako cukroví nebo alkohol. Ale něco vás možná překvapí.

Web Eatthis.com se zaměřil na potraviny, které škodí zubům a ve spolupráci s dentistou Ronaldem Plotkem připravil rady, čemu se vyhnout na talíři. Nebo alespoň co dělat, když už zhřešíme.

Potraviny, které škodí zubům

Na špici nejhorších potravin z pohledu dutiny ústní jednoznačně figuruje cukroví.Vysoká koncentrace cukru v cukrovinkách, zvláště v těch lepkavých nebo kyselých, interaguje s bakteriemi uvnitř plaku a uvolňuje kyselinu, která rozkládá sklovinu. To vede k zubnímu kazu,“ říká Plotka. Ještě horší jsou bonbóny ulpívající na zubech, které mohou prodloužit produkci kyseliny, což podstatně zvyšuje riziko zubního kazu.

Další hrozbou na seznamu je alkohol, který způsobuje sucho v ústech, což znamená nedostatek slin. Zjednodušeně řečeno pak nemá co vyplavit ústní dutinu a v toho důsledku úřadují cukerné kyseliny. Nezapomeňte proto pít dostatek vody.

Podle Plotky je třetím prevítem chléb, protože sliny štěpí chlebové škroby na cukr. Ten pak způsobuje produkci kyseliny, která rozbíjí zuby. Pokud se chleba nechcete vzdát, vyberte si raději celozrnný s minimem cukru.

Potraviny, které prospívají zubům

Jakákoli zelenina nebo ovoce bohaté na vlákninu je dobrou volbou pro zdravou dutinu ústní,“ vysvětluje Plotka.Vláknitá struktura ovoce nebo zeleniny pomáhá udržet zuby čisté a spouští produkci slin. Tím dochází k vyplavování lepivých potravin, které ulpívají na zubech.“ Zelenina a ovoce jsou cenné i pro dásně, protože dodávají vitamíny, minerály a živiny, které podporují zdraví dásní a kostí. Jde zejména o celer, mrkev, listovou zeleninu a jablka.

Na produkci slin mají vliv také mléko, sýry a jogurty. Ty navíc obsahují vápník a fosfáty, jenž pomáhají remineralizovat a posílit zubní sklovinu.

Plotka dodává, že jedním z klíčů k udržení zdravých zubů je popíjet vodu po celý den. To pomůže vypláchnout kyseliny a zabránit hromadění plaku. A pokud se už nedokážete zbavit chuti na sladké, mlsejte v době jídla. Tehdy totiž s největší pravděpodobností vypláchne cukry a kyseliny díky zvýšené produkci slin.

Zdroje informací:
Eatthis.com: This Is the Worst Food for Your Teeth, Dentist Says

Nejčtenější články