Close search

V dětství blondýna, v dospělosti bruneta. Proč vlasy tmavnou?

Freepik.com Zdroj: Freepik.com

Vyvolávaly vaše roztomilé blonďaté vlásky ve školce pozdvižení a paní učitelky vzdychaly nad modrookým andílkem, zatímco dnes na vás ze zrcadla hledí bruneta? Nic neobvyklého a rozhodně v tom nejste sama. Vědci mají pro tento proces zajímavé vysvětlení.

Proces tmavnutí vlasů způsobují změny v produkci melaninu, což jsou přírodní pigmenty odpovědné za barvu vlasů, očí a pokožky. Běžné jsou dva typy melaninu: eumelanin, který určuje, jak tmavé máte vlasy, a feomelanin, který naopak signalizuje vlasy zrzavé. Tyto pigmenty vytvářejí takzvané melanocyty, což jsou buňky umístěné ve spodní části jednotlivých vlasových folikulů, jež pracují na základě podnětů vašich genů.

Jak jde čas

Geny však nesměřují melanocyty k produkci melaninu se stejnou konzistencí po celý život - hormony mohou aktivovat nebo deaktivovat určité geny. Když se u vás například puberta dostaví dříve, až dosud latentní geny vyrazí do akce a vytvoří daleko víc eumelaninu než před tím. Pak už jen nestačíte koukat, jak rychle vám ztmavnou vlasy. Postupem času se však buňky nedokážou regenerovat tak rychle, jak to dokázaly v dětství. To je důvod, proč v dospělosti melanocyty neprodukují tolik barviva. Jak množství melaninu klesá, nové vlasy, které vám postupně dorůstají jsou šedé nebo dokonce bílé. Kdy přesně se tohle bude dít, nedokáže nikdo obecně určit. Opět totiž záleží hlavně na genech. Nicméně platí, že jestli má většina lidí ve vaší širší rodině tmavé vlasy až do šedesáti, máte celkem dobré šance, že barvu ani přeliv nebudete ještě dlouho potřebovat.

Šedé vlasy a stres

Já z tebe zešedivím. Tahle už lehce otřepaná věta má pravdivý podtext. Stres může být totiž do určité míry příčinou toho, že vám začnou šedivět vlasy, podstata je ale poněkud jiná. Zejména se to týká fyzického nebo psychického traumatu, vážného onemocnění, ale také extrémních změn stravy, či prudkého zhubnutí nebo naopak nárůstu hmotnosti a roli hrají i hormonální výkyvy. Toto vše způsobuje stav zvaný telogen effluvium, při kterém vypadnou vaše vlasy až třikrát rychleji než obvykle. Vlasy samozřejmě dorostou, ale lidem středního věku již často šedé, z důvodů uvedených výše. Stres v celém problému tedy hraje velkou roli, ale nikoli zásadní.

Šedivějící myši

Podle jedné studie z roku 2020 vědci zjistili, že srst myší vystavených stresu zešedla ze zcela jiného důvodu. Když se myši dostaly do stresu, vystavením látce podobné kapsaicinu, díky níž jsou papričky pálivé, jejich sympatetické nervové buňky začaly produkovat noradrenalin, který rychle aktivoval melanocyty, jež se odpoutaly od vlasových folikulů. Bez melanocytů narostla myším nová srst v šedé barvě.

Nejčtenější články