Close search

Vstupte do jara očistou těla a duše

Zdroj:

Jaro je symbolem očisty těla i duše. Proto si každoročně hodně z nás klade otázku, zda, a hlavně jak by právě na jaře pro svůj organismus nemělo udělat něco mimořádného. Patříte-li mezi ně, zkuste svůj jarní restart nepojmout jen jako chvilkovou záležitost, ale regulérní cestu za svým lepším já. Například postupné vyřazování rychlých cukrů, alkoholu či nikotinu ze svých běžných návyků může představovat ten správný (re)start.

Není cukr jako cukr

Cukr bývá obecně považován za bílého nepřítele. Jeho nadměrný příjem způsobuje nadváhu, zvyšuje riziko srdečních onemocnění, má negativní dopady na naši pleť a zároveň vede k předčasnému stárnutí. Není však cukr jako cukr. Sacharidy jsou totiž nejrychlejším zdrojem energie pro všechny základní životní funkce. Zatímco některé mohou být tělu spíše na škodu, bez jiných by se náš organismus neobešel. Zbavte se, nebo alespoň omezte ve svém jídelníčku tzv. jednoduché cukry v podobě čokoládových tyčinek, bonbonů nebo sušenek. Po rychlém uspokojení chuti totiž způsobují brzký pocit hladu a další neutěšitelnou chuť na sladké. Zkuste je nahradit například čerstvým ovocem, které sice obsahuje cukr v podobě fruktózy také, ale ve své přirozené podobě, která tělu udělá mnohem lepší službu než prefabrikované pochutiny a navíc je plné vitamínů, které sebelepší potravinové doplňky nenahradí.

Suchým únorem to nekončí

Játra jsou klíčovým orgánem k detoxikaci organismu. Dochází v nich k filtraci krve a ke zpracování potřebných živin. Vyrovnat se musí s alkoholem, jídlem, kofeinem, nikotinem nebo léky. Přestože patří k největším detoxikačním orgánům, jejich sílu bychom neměli přecenit. Přetížená játra se totiž na našem zdraví mohou podepsat trávicími obtížemi, malátností či bolestmi hlavy, kloubů a svalů. Na regeneraci jater platí pravidelný pitný režim vody nebo bylinných čajů z ostropestřce, které podporují normální funkci jater. Pokud jste tedy úspěšně zakončili suchý únor, snažte se i v jarních měsících konzumaci alkoholu snížit. Poděkují vám nejen vaše játra, ale celé tělo.

Nikotin v alternativní podobě


Pokud kouříte a neumíte se nikotinu jen tak vzdát, i zde existuje lepší cesta. Alternativu ke klasickým cigaretám, které našemu organismu rozhodně neprospívají, mohou představovat moderní výrobky, ve kterých se tabák zahřívá a nedochází tak k jeho spalování, a tím také zanášení organismu řadou škodlivých látek. Společnost British American Tobacco představila nedávno novinku v této kategorii s názvem glo HYPER, která je potenciálně méně rizikovou variantou cigaret. Na výběr má uživatel z celkem 6 různých variant příchutí náplní, včetně oblíbeného mentolu či nejnověji také kokosu s ananasem (Sunny Click) a lesních plodů (Purple Click).

Nejčtenější články