Close search

Střídání první dámy: Kamarádky na celý život, jízda po zábradlí, ale také uražené ignorování tradice

Wikimedia Commons/Chuck Kennedy, Public domain Zdroj: Wikimedia Commons/Chuck Kennedy, Public domain

Melania Trump se stala jedinou moderní první dámou, která nepozvala svou nástupkyni Jill Biden na tradiční procházku Bílým domem. Jaká je historie tohoto zvyku?

Poprvé připravila odcházející první dáma prohlídku Bílého domu pro svou nástupkyni 11. prosince 1908. Edith Roosevelt tehdy provázela Helen Taft, která prý byla hodně nervózní a aby to zakryla, chovala se nezvykle povýšeně. Když po obědě obě ženy vešli do takzvané Zelené místnosti, Helen zašeptala, a to dost hlasitě, aby ji bylo slyšet: „Ten stůl bych položila tam...

Konec tradice

Výměna obyvatel Bílého domu může mít různé podoby. Kate Andersen Brower, která se věnuje psaní knih o amerických prezidentech a prvních dámách, zmiňuje pro CNN třeba den, kdy prezidentské dcery Jenna a Barbara Bushovy ukázaly Natashi a Malii Obamovým, jak sklouznout po zábradlí v rezidenci.

Michelle Obama o osm let později pozvala Melanii Trump na setkání (z této schůzky pochází úvodní fotografie článku) dokonce i poté, co ji Donald Trump doslova vyslýchal kvůli občanství jejího manžela Baracka. Trump totiž patřil mezi lidi, co šířili fámu, že se Obama nenarodil v americkém státě Havaj, ale v Keni. A neměl tedy kandidovat na prezidenta USA.

Víc jak sto let starou tradici porušila až Melania Trump. Možná lze pochopit, že manželovu prohru nese těžce, ostatně on sám to popíral dost dlouho. Ale s tím se předchozí obyvatelé Bílého domu dokázali poprat. Betty Ford prý zuřila, když její manžel prohrál v roce 1976 s Jimmym Carterem. Řekla dokonce, že si to Carter nezaslouží. Betty nejdřív dvakrát zrušila procházku po Bílém domě, jenže pak Rosalynn Carter přijala a prý to sice bylo krátké, ale nakonec i srdečné.

Laura a Michelle

Již zmiňovaný přechod od Bushe k Obamovi je považován za jeden z nejhladších v moderní historii. A to přesto, že Laura Bush vyčítá Obamovi přílišnou kritiku svého manžela. „Vypadalo to tak, že i počasí byla jeho chyba,“ napsala ve své biografii. Prý se mu věnoval víc než tehdejšímu soupeři v kampani, Johnu McCainovi.

Ale Laura přesto pozvala Michelle do Bílého domu a dokonce dvakrát, jednou sama a podruhé s dcerami. A tam někde se nakonec zrodilo dlouholeté přátelství. Jak všichni víte, hluboce obdivuji a respektuji Lauru. A myslím si, že je důležité spolupracovat s lidmi, které obdivujete a respektujete, bez ohledu na stranu, kterou zastupují,“ řekla Michelle v roce 2016. Tento pohled na svět ale Bilý dům poslední čtyři roky postrádal.

Zdroje: firstladies.org, cnn.com

Nejčtenější články