Close search

Rok 2021 s virem covid-19: Jak bude vypadat a co nás čeká?

Unsplash.com Zdroj: Unsplash.com

Před námi je dvanáct měsíců s očkováním, omezeným cestováním a roušky se patrně stanou trvalým doplňkem šatníků. Co ještě má rok 2021 v záloze?

Ať chceme, nebo ne, a bez ohledu na to, co velí psychohygiena, téma každé konverzace se časem otočí k tomu, jak přežíváme další vlnu covid-19. A konec pandemie není v dohledu.

Dobré zprávy a ty další

Spuštění očkování a schvalování dalších vakcín dává naději, že se svět brzo dostane alespoň do nějaké rovnováhy a bude možné opět fungovat, byť rozhodně ne tak, jako tomu bylo ještě před rokem. Zatímco se na původní hodnoty vrátily ceny akcií, lidé napříč planetou jsou méně teflonoví a z pandemie se budeme stavět na nohy ještě dlouho.

Dopady na zpřetrhané vztahy, lidskou psychiku a přerušené vzdělávání se vyčíslují, a hlavně napravují, jen velice složitě. Vedle toho se naplno ukázala moc sociálních sítí a nejistota lidí, která se transformuje v nekritické přebírání konspiračních teorií a nedůvěru v autority a vědu.

Jinak si asi nelze vysvětlil, že podle průzkumu, který na přelomu listopadu a prosince loňského roku pro Ministerstvo zdravotnictví připravila agentura STEM, má o očkování proti viru covid-19 zájem jen 39 % Čechů a 45 % ho odmítá? To nevypadá růžově s ohledem na fakt, že kvůli zastavení šíření viru je potřeba 60-70 % imunizace společnosti.

Do světa s virem covid-19

Je možné, že ke Španělsku, které přemýšlí nad vytvořením seznamu lidí odmítajících očkování, se časem přidají další země. Podobně uvažují letecké společnosti, které by mohly na palubu vpouštět jen lidi s takzvaným covid pasem.

Jak to nakonec dopadne, ukáže naplno až letní dovolenková sezona, kdy bude jasné, za jakých podmínek se budeme moct vydat za hranice České republiky. Třeba loni v létě bylo na cestě do Chorvatska potřeba projít Rakousko nebo Slovinsko bez zastavení, respektive do 12 hodin. Maďarsko to neumožňovalo vůbec.

Cestování ale není jediná oblast, která možná bude vyžadovat potřebné potvrzení. Patrně jej budou chtít i organizátoři společenských a kulturních akcí, kde se shromažďuje velký počet lidí.

Život s viry

Ani samo očkování ještě není úplný konec. Momentálně není jasné, jak dlouho po něm vydrží imunita. Odhaduje se, že jde o stejnou dobu, jako po překonání onemocnění, jen bez zdravotních komplikací.

Zatímco některé vakcíny, jako jsou ty proti spalničkám, poskytují téměř celoživotní ochranu, jiné je nutné opakovat. Jde třeba o tetanus. Pokud covid-19 bude mutovat, co se už ostatně v posledních týdnech ukázalo, patrně budeme muset pravidelně dostávat nové vakcíny, jako je to u chřipky. A z dlouhodobého hlediska je důležité očkovat i děti, co se zatím u nového koronaviru nedělá.

Boj potrvá dlouho. Plané neštovice byly oficiálně vymýceny v roce 1980 a trvalo to téměř dvě století. Dětská obrna dávno zmizela z Evropy a loni také z afrického kontinentu, ale globálně ještě úplně pryč není. Spalničky, u kterých klesá proočkovanost, se zase vracejí. V roce 2019 dokonce WHO vyřadila Českou republiku ze seznamu zemí, v nichž byla tato nemoc vymýcena. S virem covid-19, který je na světě něco přes rok, to asi také potrvá dlouho a budeme se s ním muset naučit žít.

Zdroje: koronavirus.mzcr.cz, theconversation.com

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu