Close search

Kateřina Veliká: Carevna očkování zachránila miliony Rusů. Pro odpůrce neměla hezká slova

Wikimedia Commons/Follower of Johann Baptist von Lampi the Elder, Public domain Zdroj: Wikimedia Commons/Follower of Johann Baptist von Lampi the Elder, Public domain

Její vláda se nazývá také Zlatým věkem Ruska, neboť pozvedla zemi v duchu moderních evropských principů. Málo se ale ví, že Kateřina Veliká stála také za jednou z prvních očkovacích kampaní.

Spoustě lidí asi bylo jedno, že ona sama šla příkladem a v potírání nebezpečných neštovic dosahovala úspěchy. Její boj byl stejný, jaký dnes čeká na každého příznivce očkování, který byť jen krátce zabloudí na sociální sítě.

Zářezy do královny

Vraťme se do roku 1768, kdy se jednoho říjnového večera Kateřina Veliká chystala na neobvyklou proceduru. Její britský lékař Thomas Dimsdale měl před sebou technicky jednoduchý úkol – měl udělat dva nebo tři zářezy do ruky panovnice.

Důvod, proč byl Dimsdale ohromně nervózní, a tajně si přichystal i únikový vůz, který by ho v případě nezdaru dostal z Petrohradu v celku, spočíval v tom, že do oněch zářezů měl rozdrtit několik puchýřků s neštovicemi. Virem, který usmrtí téměř třetinu všech nakažených.

Proč tohle podstupuje právě Kateřina Veliká, ruská carevna? Protože mu to přikázala. Ale ne jen tak z rozmaru, byla to totiž mimořádně vzdělaná a chytrá žena. Zářezy na její paži představují takzvanou inokulaci, co je předchůdce očkování. Jde o přenos neštovic z nemocného pacienta na zdravého člověka, protože - z důvodů, které v té době málokdo pochopil - se u něj vyvinul pouze mírný průběh neštovic a získal celoživotní imunitu.

Boj s odpůrci

Dimsdale uspěl, i když jeho postup byl rizikový a Kateřina Veliká mohla na neštovice zemřít. Císařovna ho odměnila titulem baron a každého, kdo nebyl očkován, nazývala idiotem. Dala si prý záležet i na tom, aby se po zemi rozšířilo, že skeptici jsou „opravdoví hlupáci, ignoranti nebo zlí lidé.

Tvrdá slova od vladařky, zejména když vezmeme v potaz, že inokulace byla úplně novou věcí a ne zcela bezpečnou. Z pozice oblíbené panovnice, autority a díky faktu, že sama šla příkladem a nechala očkovat i svého syna, docílila toho, že do roku 1780 tuto proceduru podstoupilo 20 000 Rusů. Do konce 18. století jejich počet přesáhl dva miliony. Někdy by se hodilo víc Kateřin Velikých do dnešních časů.

Guru očkování

Zajímavostí je, že ve skutečnosti nešlo o Dimsdaleův vynález. Zrodil se pravděpodobně v Číně, odkud jej obchodníci přinesli do Indie a následně do Afriky. V roce 1721 byl africký otrok Onesimus inokulován jako dítě, než ho obchodníci s otroky přivezli do Bostonu. Tam to naučil svého majitele Cottona Mathera, který následně přesvědčil o účinnosti techniky místní lékaře.

Do Evropy se ale tento postup dostal z opačné strany. Čínští obchodníci putující po Hedvábné stezce jej rozšířili v Turecku, odkud si ho do svých zemí dovezli evropští velvyslanci.

Magazín Wired v této souvislosti naznačuje, že inokulaci neštovicemi mohl vymyslet jeden člověk, od něhož se do světa šířila rychlostí viru. Jeho jméno se nezachovalo, ale prý šlo o excentrického a mimořádného člověka, který se učil od starých alchymistů.

Zdroje: townandcountrymag.com, wired.com

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu