Close search

Snadno podléháte konspiračním teoriím? Možná je za tím dopamin

Flickr.com/Nathan Rupert, CC BY-NC-ND Zdroj: Flickr.com/Nathan Rupert, CC BY-NC-ND

Byť je dopamin obvykle spojován s příjemnými pocity, paradoxně asi stojí za tím, že lehce podlehnete pokušení uvěřit různým spiknutím.

Vakcína proti viru covid-19 má vyhladit lidstvo, nebo ho naopak očipovat a zotročit. Proto elity, které se nechávají očkovat v přímém přenosu a před zraky milionů lidí, dostávají neškodnou látku, či v jejich injekci prostě chybí jehla. Jde jenom o jeden segment konspiračních teorií, které momentálně zahlcují veřejný prostor.

Konspirační euforie

Lidský mozek je propojený, aby viděl vzorce, které nám pomohou přežít," vysvětluje na youtubovém kanálu Inverse neurovědkyně Shannon Odel. Jako příklad uvádí temné mraky, které na obloze signalizují nadcházející bouři, nebo, pokud se vrátíme do minulosti, blížící se záhadný stín může být predátor, jenž se nás snaží ulovit.

Zpracování těchto vzorců se stalo sofistikovanějším díky expanzi mozkové kůry, zejména čelné kůry a oblastí zapojených do zpracování obrazu. Tento mechanismus přežití však může v jistém smyslu zdivočet.

V průběhu našeho vývoje byl mozek tak dobrý v hledání vzorců, že je někdy vidí v úplně nesouvisejících informacích," říká Odel a ukazuje prstem na jednoho nenápadného viníka. Jde o látku, která umožňuje přenos nervových impulsů a zodpovídá za rozhodování. Mnohem známější je ale jako to, co navozuje příjemné pocity a euforii, když se vám něco povede – dopamin. Jeho hladinu mimochodem zvyšuje také stimulační droga kokain.

Jak na konspirace

Lidé s geneticky vyššími hladinami volného dopaminu pravděpodobně věří v jednu nebo více konspiračních teorií. Pomáhá jim v tom také složitá a nejistá doba, ve které nyní žijeme.

Pocity bezmoci mohou člověka přinutit k tomu, aby se pokusil najít řád v chaosu, a to často znamená najít vzorce tam, kde žádné nejsou," dodává Odel. A zmiňuje studii, v níž vědci házeli mincí a zapojení účastnící měli zaznamenávat výsledky, respektive kterou stranou mince dopadly. U lidí, kteří v náhodných výsledcích našli vzorec, bylo pravděpodobnější, že věřili alespoň v jednu konspirační teorii.

Pro ty, kteří podlehnou víře v spiknutí, aby zvládli život v současném komplikovaném světě, ale existuje naděje. Když se nám je povede povzbudit k tomu, aby ve svém osobním životě začali být aktivnější, může to snížit jejich pocit bezmoci a rovněž utlumit závislost na konspiračních teoriích. Hodně štěstí.

Zdroje: youtube.com, shannoncodell.com

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu