Close search

Stovky nakažených, desítky mrtvých - pozapomenutá epidemie ve Valašském Meziříčí. Připomíná ji nová kniha

Archiv Zdroj: Archiv

Pokud si myslíte, že tyfus je nemocí dob minulých, nenechte se zmýlit. Ročně je jeho globální výskyt odhadován na 16 miliónů nových případů. Dávné řádění nemoci v České republice je dodnes zdrojem poutavých a mrazivých příběhů.

Valašskému Meziříčí se občas přezdívá Valašské Atény. Jeho jádro je od roku 1992 městskou památkovou zónou. Ačkoliv pamětihodnosti města jako zámek Žerotínů, zámek Kinských či kostel Nanebevzetí Panny Marie nebudou ostříleným cestovatelům velkou neznámou, tragédie, která město postihla v 50. letech minulého století, byla místními téměř zapomenuta. Jednalo se přitom o jednu z největších a nejzávažnějších epidemií minulého století.

Rodačkou Valmézu, jak se městu někdy zkráceně říká, je i Alena Mornštajnová, spisovatelka, která o tragedii napsala bestseller Hana. Zapomenutou tragédii oživuje fascinujícím příběhem Hany a malé Miry, které se musí vyrovnat se všemi těžkostmi, jež jim život přichystal.

Nečekaná epidemie tyfu

Během krátké doby se ve Valašském Meziříčí nakazily stovky místních lidí, zemřelo jich dvacet. Mornštajnová říká, že je až překvapující, jak rychle lidi na pohromu zapomněli. K tématu měla osobní vztah, neboť tyfem onemocněla i její babička, která si následky onemocnění nesla celý život. V knize vypráví o tom, jak stačil jeden věneček z místní cukrárny, která odebírala vodu z infikované studny. A následovala tragédie obrovských rozměrů.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Alena Mornštajnová (@alenamornstajnova),

Téma holocaustu stále přitahuje

Vedle motivačních knih a titulů o osobním rozvoji patří mezi největší taháky literárního světa holocaust. Svědectví, která máme stále možnost získat od těch, co temnou dobu druhé světové války prožili, jsou pro spisovatele cenným zdrojem.

Mornštajnová v rozhovoru pro novinky.cz uvedla, že se původně chtěla věnovat pouze tyfové epidemii. Od toho vykročila trochu do minulosti, až k tématu druhé světové války. Hanina rodina plánovala odjet do Anglie, ale dívka jim to, snahou zachránit lásku se svým Jaroslavem, překazí. V důsledku toho se kvůli židovskému původu nevyhnou transportu. Jediný, kdo ještě přežije, je její mladší sestra Rosa, ukrytá u známých. Židům bylo tehdy řečeno, že je pro ně připraveno speciální židovské město s vlastní samosprávou v Terezíně. Dost brzy ale zjistili, jak moc jim lhali...

Kniha pojednává o následcích holocaustu, o tom, jak těžké bylo z koncentračního tábora vyjít živý, ale také jak těžké bylo zůstat naživu po něm. Hana i několik let po válce chodí pouze v černém, na vzhledu ji nezáleží, není schopna pracovat a mluvit s okolními lidmi. Schovává se před okolním světem a v kapse nosí vždy krajíc chleba. Ze zvyku. Její rodinu však postihne další tragédie a ona je nucena se postarat o malou neteř.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Alena Mornštajnová (@alenamornstajnova),

Poválečný život

Mnoho knih pojednává o tom, jak těžké a mnohdy nemožné, bylo pro přeživší zařadit se zpátky do běžného života. Příběh Hany není výjimkou. Po skončení druhé světové války byly německé zločiny potrestány v norimberském procesu, který odsoudil hlavní představitele nacistického režimu. Podobné procesy zažilo i Japonsko, kde se válečné zločiny soudily v procesu tokijském. Někteří z těch, co hrůzné zločiny za války vykonávali, se však odsouzení nikdy nedočkali a mnoho z nich vedlo klidné životy až do smrti.

Vedle Hany lze doporučit knihu Heather Morris Tatér z Osvětimi. Vypráví o Ludwigovi, zkráceně Lale, který v koncentračním táboře Osvětim tetoval vězně. Jde o osobní zpověď, kterou Heather sepsala na základě jejich setkání v Austrálii, kde žil v emigraci. Na knihu volně navazuje pokračování s názvem Cilčina cesta. Za pozornost stojí i kultovní komiks Maus od Arta Spiegelmana nebo mrazivý titul Do temnoty: Od milosrdné smrti k masovému vraždění britské autorky Gitty Sereny.

NA TO, JAK SVĚT BOJOVAL S EPIDEMIEMI TYFU, SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Zdroje textu: pametnaroda.cz, ockovacicentrum.cz, wikipedia.cz, knihydobrovsky.cz. boleslavsky.denik.cz, valassky.denik.cz

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu