Close search

Nejstarší chléb historie objevili v Turecku: Je fermentovaný a někdo ho zapomněl upéct před 8600 lety

Wikimedia Commons/Murat Özsoy 1958, CC BY-SA 4.0 Zdroj: Wikimedia Commons/Murat Özsoy 1958, CC BY-SA 4.0

Osada Çatalhöyük, která je i na seznamu světového dědictví UNESCO, patří mezi nejzajímavější archeologické památky. CNN informuje, že zde objevili také nejstarší chléb na světě. Jeho stáří se odhaduje na 8600 let.

Osada jménem Çatal Hüyük se nachází v jižní Anatolii a odhaduje se, že lidé zde žili v letech 7500 až 5700 př. n. l. Leží na uměle navršeném kopci a patří mezi největší a nejzajímavější naleziště z dané epochy.

Jak starý je nejstarší chléb na světě

Podle CNN nedávno došlo v této osadě k unikátnímu objevu. Archeologové totiž tvrdí, že našli nejstarší známý chléb na světě, který se datuje do roku 6600 před naším letopočtem. To znamená, že vydržel neuvěřitelných 8600 let.

Archeologové objevili trosky staré pece a kolem ní semena pšenice, ječmene, hrachu a kulatý „houbovitý“ zbytek o velikosti dlaně. Následná analýza prokázala, že tím organickým zbytkem byl 8600 let starý, tepelně neupravený, fermentovaný chléb.

"Můžeme říci, že tento nález v Çatal Höyüku je nejstarší chléb na světě. Je to menší verze bochníku chleba. Ve středu má otisk prstu, není upečený, ale fermentovaný a i se škroby uvnitř přežil do současnosti. Dnes neexistuje žádný podobný příklad něčeho takového," vysvětlil archeolog Ali Umut Türkcan.

Není to jediné prvenství archeologického naleziště v Çatal Hüyük. Pochází odsud také nejstarší tkaná látka na světě.

Zdroje informací:
Wikipadia.org: Çatal Hüyük
Edition.cnn.com: ‘World’s oldest bread,’ dating back 8,600 years, discovered in Turkey

Nejčtenější články