Close search

Tutanchamonova hrobka: Slavný archeolog Howard Carter do ní se svým mecenášem vstoupil i přes nevoli úřadů

Wikimedia Commons/Exclusive to The Times, Public domain Zdroj: Wikimedia Commons/Exclusive to The Times, Public domain

Britský archeolog Howard Carter a jeho pomocníci otevřeli vstup do hrobky faraona Tutanchamona 4. listopadu 1922. Čekal na ně jeden z největších objevů 20. století.

Méně známým hrdinou příběhu je 5. hrabě z Carnarvonu, celým jménem George Edward Stanhope Molyneux Herbert, který byl nadšeným egyptologem a financoval vykopávky v Údolí králů.

V Egyptě trávil zimy od roku 1903 a nakupoval zde artefakty pro svou sbírku. Poté se pustil i do sponzorování vykopávek a vydrželo mu to až do roku 1922, který měl být poslední, na němž se chtěl podílet finančně.

Šeky od hraběte 

Lord Carnarvon měl na začátku 20. let pocit, že už v Údolí králů nedochází k zajímavým objevům a rozhodl se, že rok 1922 bude posledním, který finančně podpoří. Jenže 4. listopadu 1922 mu nadšený Howard Carter posílá legendární telegram: „V údolí jsme učinili úžasný objev; nádherná hrobka s neporušenými pečetěmi; do vašeho příjezd je znovu zakryta; gratuluju."

Lord Carnarvon se rychle vrací do Egypta a byť měla být Tutanchamonova hrobka oficiálně otevřena pod dohledem egyptského ministerstva starožitností až 29. listopadu, o několik dní dřív se Carter, lord Carnarvon a jeho dcera lady Evelyn několikrát podívali dovnitř a prohlédli si komoru posledního odpočinku mladého faraona. Pohněvali si tím úřady, které pak nechaly hrobku zapečetit a otevření se posunulo na další rok. Ale za ten pocit, že se po 3000 letech stali prvními lidmi, kteří navštívili Tutanchamona, to stálo.

Návštěva u Tutanchamona

Howard Carter poprvé přijel do Egypta v roce 1891, kdy už byla objevena většina egyptských hrobek. Stále se ale moc nevědělo o králi Tutanchamonovi, který zemřel na prahu dospělosti a jeho život zůstal ještě několik dekád zahalen závojem tajemství.

Do hledání Tutanchamonovy hrobky se Carter pustil až po první světové válce. A když ho 4. listopadu 1922 jeden z pomocníků upozornil na schody vedoucí do pohřební místnosti ukryté v troskách poblíž vchodu do hrobky krále Ramsese VI, příběh mladého faraona se pomalu začal vynořovat ze zapomnění.

Přibližně tři týdny po objevení schodů se pak skupina vedená Carterem dostala do hrobky samotné a objevila ji v neporušeném stavu, co s ohledem na vykradače podobných míst nebylo obvyklé. V dalších letech začaly monumentální výkopové práce, Carter pečlivě prozkoumával hrobku se čtyřmi pokoji a odhalil neuvěřitelnou sbírku několika tisíc objektů. Nejúžasnějším architektonickým nálezem byl samozřejmě samotný kamenný sarkofág obsahující rakev ze zlata, v níž se nacházela víc než 3000 let stará mumie Tutanchamona.

Na unikátní fotografie z prvních týdnů objevování hrobky faraona Tutanchamona se můžete podívat do GALERIE:

Zdroje: history.com, wikipedia.org

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu