Close search

Návrat Betlémské hvězdy: Jupiter a Saturn se setkají tak, jako když znamení na obloze zvěstovalo narození Ježíše Krista

Flickr.com/tonyjgreen@gmail.com, CC BY-ND Zdroj: Flickr.com/tonyjgreen@gmail.com, CC BY-ND

Ohledně Betlémské hvězdy, která přivedla tři krále k místu narození Ježíše Krista, existuje několik teorií. Jednou z nich je konjunkce dvou planet. K jedné takové dojde již za několik dní.

Je neoddělitelnou součástí Vánoc, ať se na ně díváte z hlediska víry nebo astronomie. Oba tyto pohledy k sobě navíc mají poměrně blízko.

Hvězdné znamení zrození Ježíše Krista

A hle - hvězda, kterou viděli na východě, šla před nimi, až se zastavila nad místem, kde bylo dítě. Jakmile uviděli hvězdu, zaradovali se nevýslovnou radostí," stojí v druhé kapitole Evangelia podle Matouše.

Krátkému citátu předchází příběh, v němž tři mudrci z východu přijdou do Jeruzaléma a ptají se Heroda na novorozeného židovského krále, za nímž je vede hvězda na východě. Překvapený Herodes poté poslal mudrce do Betléma jako svůj předvoj, ale i když objevili místo narození Ježíše Krista a poklonili se mu, Heroda o tom už neinformovali. Každý z nich se vrátil do své země.

Tolik biblický výklad událostí, které se měly odehrát přibližně před dvěma tisíci lety. Betlémská hvězda má ale i několik dalších vysvětlení. Mezi nimi je patrně nejznámější přelet komety, která ji dala také podobu ve výtvarném umění a dnes se používá jako součást vánoční výzdoby. Jenže je trochu potíž s tím, že v antice sice kometa mohla ohlašovat zrození velké postavy, její zjevení na obloze ale znamenalo spíš něco negativního.

Sbližování planet

Jedno z vědeckých vysvětlení úkazu, o němž se zmiňuje Evangelium podle Matouše, brzy uvidíme na vlastní oči. Betlémská hvězda, kterou astronomové někdy nazývají také Vánoční hvězda, by totiž mohla být konjunkce, tedy setkání dvou planet.

Jupiter a Saturn se k sobě přiblíží nejvíc od roku 1226 a shodou okolností to připadá na 21. prosince, tedy na zimní slunovrat, kdy je nejdelší noc roku. Obě planety budou na první pohled vypadat jako jeden světlý bod. Momentálně jsou ve sbližovací fázi, takže je na noční obloze lze vidět separátně - na úvodní fotografii je vlevo Jupiter ten světlejší a Saturn je kousek vedle něj.

Taková konjunkce by mohla vysvětlovat znamení na obloze, které kdysi přivedlo tři krále k místu narození Ježíše Krista. Astronomové sice upozorňují na fakt, že to není úplně stejná situace, před zhruba dvěma tisíci lety šlo o setkání Venuše a Jupitera. Ale to na příběhu o Betlémské hvězdě nic nemění.

Zdroje: modlitba.net, nbcnews.com

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu