Close search

Hvězdné Vánoce: Blíží se Geminidy, nejzajímavější roj meteorů roku 2020

Flickr.com/Jeff Sullivan, CC BY-NC-ND Zdroj: Flickr.com/Jeff Sullivan, CC BY-NC-ND

Měsíc bude ve fázi novu, takže vytvoří vynikající podmínky na sledování Geminid. Ty sice vyvrcholí až o víkendu, ale sledovat je můžete už dnes v noci.

V průběhu vyvrcholení roje meteorů jich prý bude možné vidět až 150 za hodinu, co je 10krát víc než v době prvního zaznamenaného pozorování Geminid.

Meteorický roj roku

Geminidy možná v jistém smyslu trošku prohrávají s Perzeidy, které se na obloze vyskytují v letních měsících a jejich sledování v průběhu teplých nocí má neuvěřitelné kouzlo. A to jsou paradoxně o poznání slabší než jejich pro prosincoví příbuzní. Ostatně, přesvědčit se můžete sami, protože Geminidy jsou viditelné už teď, několik dnů před jejich vyvrcholením, které připadá na víkend. Po krátkém rozehřívání se v plné kráse představí v noci z neděle na pondělí.

Geminidy poprvé popsal britský astronom R. P. Greg v roce 1862 jako meteory vylétávající z radiantu v souhvězdí Blíženců (Gemini). Nezávisle na něm pozorovali meteorický roj o rok později ve Spojených státech amerických B. V. Marsh a A. C. Twining. Že jde o opakující se roj a ne náhodnou věc, pochopili astronomové v 70. letech 19. století, kdy se ukázala pravidelná frekvence Geminid. Tehdy bylo také stanoveno, že jich lze vidět 14 za hodinu, tedy jen zlomek toho, co nás čeká letos.

Intenzita Geminid od prvního zaznamenaného pozorování stoupá a na konci 20. století se vyšplhala až na 100 meteorů za hodinu. Jsou pomalé, padají rychlostí kolem 35 kilometrů za vteřinu, a hodně jasné. Ze všech rojů meteorů totiž pronikají do atmosféry Země nejvíc.

Vánoční noční obloha nenudí

Geminidy nebude rušit Měsíc, který je loni zastiňoval úplňkem. Letos se nachází ve fázi novu, takže roj jasných světle zelených meteorů bude možné pozorovat i pouhým okem. Jen na jejich maximum budete muset v neděli vydržet vzhůru o něco déle, protože připadá na 1:50 našeho času.

K roji Geminid, jedné z nejlepších podívaných roku, je potřeba přičíst fakt, že Jupiter a Saturn se již brzy k sobě začnou přibližovat na vzdálenost, jakou svět nezažil od roku 1226. Planety se potkají ve dnech 16. až 25. prosince a nejlepší příležitost na pozorování nastane 21. prosince, krátce po západu Slunce.

Zdroje: cnet.com, astro.cz, quark.sk

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu