Close search

Na laskavosti záleží víc, než si myslíte: Ovlivňuje vás i lidi kolem

Freepik Zdroj: Freepik

Magazín Psychology Today píše, že laskavost má pozitivní přínos nejen pro jejího příjemce, ale také pro dárce. A to v takovém míře, kterou si možná ani neuvědomujeme.

Nestalo se vám někdy, že když vám lidé podrželi dveře nebo vám v práci někdo přinesl kávu, zlepšilo vám to celý den? Když to samé uděláte pro někoho vy, budete se také cítit dobře. Proč je tomu tak?

Výzkum o laskavosti

Podle Psychology Today výzkumy ukázaly, že čím laskavější činy pro druhé děláme, tím jsme šťastnější. Být laskavý je vlastně zvláštním způsobem sobecké. Zvyšuje to pohodu, pocity štěstí a má to jasné prosociální výhody. Nezáleží na tom, zda jsme laskaví ke svému nejlepšímu příteli nebo k úplně cizímu člověku. Díky laskavosti se cítíme dobře a počet našich laskavých činů koreluje s tím, jak jsme šťastní.

Existuje několik experimentů, ve kterých účastníci vykonávali drobné laskavosti, třeba rozdávali koláčky nebo šálky horké čokolády. Ukázalo se, že účastníci podcenili dopad svých laskavých činů. Jednoduše řečeno, laskavé věci, které děláme pro druhé, mají v jejich životech mnohem větší vliv, než si myslíme.

Zdá se, že být laskavý je dobrý pocit a má silný vliv na lidi, ke kterým jsme laskaví. Pokud strávíme víc času přemýšlením o těchto dominových účincích našich malých skutků laskavosti, může být pravděpodobnější, že budeme volit laskavost častěji.

Zdroje informací:
Psychologytoday.com: Kindness Matters More Than You Think
Greatergood.berkeley.edu: Do You Underestimate the Impact of Being Kind?

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu