Close search

3 důvody, proč podle dietoložky pomáhá pití kávy snižovat váhu. Má to ale i rizika

Unsplash Zdroj: Unsplash

Po vodě je káva jedním z nejfrekventovanějších nápojů na světě. Spousta lidí ji nebere jen jako prostředek na povzbuzení, ale také něco, co si lze vychutnávat. Podle Katherine Zeratsky, dietoložky z prestižní kliniky Mayo, má káva i další rozměr, pomáhá snižovat váhu.

Výjimečné účinky kávy shrnul web EatThis.com, který se věnuje zdravému životnímu stylu. V poslední době se ukázalo, že pravidelné pití kávy snižuje až o 21 % pravděpodobnost onemocnění jater. A existuje také studie, podle které může jít o prevenci před covidem-19. Teď se ale zaměříme na další vedlejší efekt každodenního pití kávy – hubnutí.

Hubnutí díky kávě?

Samotný kofein vám nepomůže ke štíhlé linii. Může mírně zvýšit úsilí o hubnutí nebo pomoct zabránit přibývání na váze, ale podle dietoložky Katherine Zeratsky neexistují žádné přesvědčivé důkazy o tom, že konzumace kofeinu vede ke znatelnému úbytku hmotnosti.

Kofein se nachází v mnoha nápojích, včetně kávy, čaje, energetických nápojů a koly, a ve výrobcích obsahujících kakao nebo čokoládu. Vyskytuje se také v lécích a doplňcích stravy, včetně těch, které jsou zaměřené na hubnutí.

Kofein může na nějakou dobu snížit pocity hladu a touhu po jídle,“ cituje Eatthis.com dietoložku Katherine Zeratsky. Přestat jíst samozřejmě není nejzdravější způsob, jak zhubnout, možná ale zjistíte, že mírné zklidnění chuti k jídlu vám může pomoci nepřejídat se.

Káva a hubnutí

Pokud jste celý den v jednom kole a chvilka na kávu je pro vás příležitost k odpočinku, možná oceníte, že káva pomáhá vašemu metabolismu zůstat aktivním, i když nic neděláte. Má totiž vliv na termogenezi, co je proces, kdy v těle dochází ke zvyšování tepla díky urychlování metabolických procesů. Jinými slovy spalujete tuky, přestože zrovna odpočíváte.

A za třetí působí káva jako stimulant. Podle dietoložky Katherine Zeratsky má pozitivní vliv na spalování kalorií při cvičení.

Je ale potřeba mít na paměti, že spoléhat se u hubnutí pouze na pití kávy není to nejlepší řešení. Pokud je kofein užíván zdravými dospělými s mírou (400 miligramů nebo méně, resp. 4-5 šálků denně), obecně se považuje bezpečný. Příliš mnoho kofeinu však může způsobit nervozitu, nespavost, nevolnost, zvýšený krevní tlak a další problémy. Některé kofeinované nápoje, jako jsou speciální kávy nebo čaje, mají vysoký obsah kalorií a tuků. I přidání mléka a cukru do kávy nebo čaje, by mohlo zvrátit vaše úsilí hubnout, zvláště pokud pijete více šálků denně. Kvůli těmto vysoce kalorickým nápojům totiž můžete ve skutečnosti přibrat...

Zdroje informací:
Eatthis.com: One Major Effect Coffee Has on Weight Loss, Dietitian Says
Mayoclinic.org: Does caffeine help with weight loss?

Nejčtenější články