Close search

Špatně spíte? Podle vědců to způsobuje sobeckost a méně peněz na charitu

Freepik Zdroj: Freepik

Vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley zjistili, že lidé jsou mnohem méně ochotní pomáhat cizímu člověku, nebo darovat peníze na charitu, když jsou unavení. I ztráta pouhé hodiny spánku vede k poklesu množství peněz věnovaných na dobročinnost.

Pomáhat je základním rysem lidstva, takže to ukazuje, že nedostatek spánku degraduje strukturu samotné lidské společnosti,“ cituje The Sun autora studie Matthewa Walkera. Doporučení ohledně délky spánku zní 7-9 hodin denně.

Nedostatek spánku komplikuje charitu

To, jak fungujeme jako sociální druh, se zdá být hluboce závislé na tom, kolik spíme," pozastavuje se Walker nad novým zjištěním. Studie vyšla v periodiku PLOS Biology a byla postavena na tom, že se výzkumníci ptali lidí po jedné noci špatného spánku a pak po delší době.

Lidé trpící nedostatkem spánku měli o 7,5 % menší pravděpodobnost, že pomohou cizímu člověku nebo dokonce příteli. A u 78 % z nich byl zaznamenán pokles vstřícnosti. Alespoň ve srovnání s tím, když se lidově řečeno vyspali dorůžova.

The Sun poukazuje také na to, jak přechod na letní čas ovlivňuje charitu. V porovnání s předchozím měsícem byl pokles hodnoty darů o 11 %. Podle vědců stačila ztráta jedné hodiny spánku, aby byla společnost méně štědrá.

Skenování magnetickou rezonancí odhalilo menší aktivitu v částech mozku, které se nazývají sociální kognitivní síť, pokud byl člověk vyčerpaný. Studie zkrátka ukazuje, jak důležitý je spánek i v mezilidských vztazích. Pokud je nedostatečný, ovlivňuje nejen štědrost, ale také náladu, paměť a rozhodovací schopnosti. A to už jsou věci, které není radno podceňovat.

Zdroje informací:
Webmd.com: How Much Sleep Do I Need?
Thesun.co.uk: SLEEP SCROOGE Losing sleep makes you more selfish because of this change in the brain
Journals.plos.org: Sleep loss leads to the withdrawal of human helping across individuals, groups, and large-scale societies


Nejčtenější články