Close search

Beyoncé slaví 38: Hrdá feministka, kterou nařkli z vykořisťování zaměstnankyň

archiv Zdroj: archiv

Patří mezi nejvýraznější ženské pěvecké hvězdy současnosti. Vyhrála 22 cen Grammy, získala 64 nominací, což se dosud nepodařilo žádné jiné umělkyni. Před pěti lety se stala podle časopisu Time nejlépe placenou Afroameričankou a přední místo žebříčku jí patří dodnes. Beyoncé, která dnes slaví 38. narozeniny, se ale během své kariéry potýkala s celou řadou problémů.

„Je třeba si uvědomit, že i přes všechny proklamace o rovných příležitostech to máme my ženy, a Afroameričanky zvlášť, zatraceně těžké. Prorazit na hudebním poli ovládaném muži je těžké. A dosáhnout stejné odměny, jako mají mužští hudebníci, je takřka nemožné,“ prohlásila pro hudební stanici MTV.

Jedním dechem pak dodala, že se sama považuje za feministku, která nikdy nepřestane bojovat za úplnou rovnoprávnost žen, o které se podle zpěvačky spíše jen mluví.

Jak se stala feministkou

Než se zpěvačka stala známou sólovou umělkyní, byla členkou dívčí skupiny Destiny’s Child. V roce 2003 vydala své první sólové album Dangerously in Love. Díky této desce, která se stala pátou nejprodávanější roku 2003, vyhrála prvních pět cen Grammy jako sólová zpěvačka.

A právě v té době se začala veřejně profilovat. Známé jsou její kostýmy odkazují na slovo feminismus i plamenná vystoupení o tom, jaké to je, být v moderní společnosti ženou afroamerického původu.

„Chci mít stejné šance jako muži“

Kromě slov je ale Beyoncé známa i bohulibými činy. Už v roce 2003 založila nadaci na pomoc afroamerickým studentkám a veřejně vystupovala proti domácímu násilí na ženách a na podporu rovnoprávnosti pohlaví. A to i v době, kdy má feminismus spíše negativní konotace.

„To slovo by mohlo být příliš extrémní. Ale myslím, že jsem moderní feministka. Opravdu pevně věřím v rovnoprávnost. Proč by si ale člověk musel vybírat typ ženy, kterým se cítí být? Proč by se měl skrývat pod nějakou nálepkou? Jsem prostě žena a moc ráda ženou jsem,“ svěřila Beyoncé britské edici magazínu Vogue.

Dále se rozpovídala o tom, co pro ni moderní feminismus znamená. „Nejsem hloupá a dobře si uvědomuji, že pro mě jako pro známou osobnost je mnohem lehčí prosazovat své názory, než kdybych byla bezejmenná holka odněkud z předměstí. A právě proto nemlčím. Ale opravdu věřím, že rovnoprávnost je směr, jímž máme jít. Chci, aby muži ke mně byli galantní, ale také chci mít stejné možnosti jako oni. Nechápu, že mě může někdo diskriminovat jen proto, že jsem Afroameričanka a žena zároveň. Nicméně i jako feministka jsem ráda, že jsem vdaná a miluji svého manžela Jaye-Z,“ dodala v rozhovoru.

Skandál se zaměstnankyněmi

Bohužel, ač zní její slova bohulibě, sama se dostala do hledáčku feministek celého světa. Stalo se tak loni, poté, co na veřejnost unikly informace ohledně její módní značky IvyPark. Modely podle zpěvaččiných návrhů totiž šijí švadleny na Srí Lance v naprosto otřesných podmínkách. Kromě čtrnáctihodinové pracovní doby sklidil vlnu protestů i fakt, že si švadleny přijdou na směšných 64 centů za hodinu. Skoro by se chtělo říct, že feminismus je feminismus, ale byznys je byznys.

„Vím, že jsem udělala velkou chybu. Nevěděla jsem, nebo jsem se spíše nestarala o to, jak se mým zaměstnankyním daří. Chtěla bych se všem omluvit, musela jsem působit jako pokrytec. Tolik slov o rovnoprávnosti a já sama ji popírám. Opravdu mě to mrzí,“ komentovala poprask kolem své značky IvyPark v pořadu Show Davida Lettermana.

Kdo by si ale myslel, že zpěvačka chtěla jen rychle reagovat na skandál a zamést vše pod koberec, je na omylu. Beyoncé sama věnovala v přepočtu několik miliónů korun na fond pro zaměstnané matky právě na Srí Lance. Ve své firmě zaměstnaným ženám okamžitě zvedla plat a založila nadaci na vzdělání jejich dětí. Tak prostě vypadá recept na feminismus podle Beyoncé.

PODÍVEJTE SE DO GALERIE NA OSUD ZPĚVAČKY BEYONCÉ:

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu