Close search

Hlava 22: George Clooney válčí proti zdravému rozumu v adaptaci slavného románu Josepha Hellera

Česká televize Zdroj: Česká televize

Vedle Haškova Švejka je Hlava 22 nejznámějším protiválečným románem minulého století, rovněž poukazuje na absurdnost konfliktu a ničím neohraničenou lidskou hloupost. Teď se knížka Josepha Hellera dočkala důstojného zpracování v podobě televizního seriálu.

Yossarian se ve válce necítí moc dobře, má pocit, že ho chtějí zabít. A to nemá na mysli jen protivníka, ale také vlastní nadřízené, kteří, jako třeba odvážný plukovník Cathcart, nikdy neváhají nabídnout své muže k náletu na jakýkoli cíl. První díl seriálu Hlava 22 odvysílá dnes večer ve 20:50 ČT Art v původním znění s titulky.

Nad Hlavou 22 nelze vyhrát

I když války někdy trvají desítky let, obvykle jednou skončí. To ale nelze říct o boji s lidskou hloupostí, který ve svém slavném románu Hlava 22 z roku 1961 s neuvěřitelnou přesností vydestiloval spisovatel Joseph Heller.

Byl dokonce natolik trefný, že se název knížky ustálil jako pojmenování pro něco absurdního, co nemá řešení. V románu samotném jde o popis situace nešťastného bombometčíka Yossariana. Rád by totiž využil Hlavu XXII vojenského řádu, která říká, že letecké povinnosti může být zbaven ten, kdo je uznán za psychicky narušeného, a zároveň požádá o uvolnění.

Háček je ale v tom, že požádání o uvolnění z nebezpečné služby vlastně svědčí o dobrém psychickém stavu žadatele...

Clooney v uniformě

Samotná literární předloha je především sled neuvěřitelných historek přetékajících bizarními figurami, které se sice v zájmu potvrzení své důležitosti ochotně navléknou do uniformy, ale do první linie pošlou ty ostatní. Jedním z nich je i generál Scheisskopf, jehož jméno je v tomto případě nomen omen a má v hlavě skutečně na.ráno.

Právě toho si s velkou chutí zahrál George Clooney, který u seriálu Hlava 22 figuruje také jako režisér několika epizod a producent. Ostatně, Clooney nikdy neměl problém s tím, že by svůj status největšího fešáka Hollywoodu narušil ztvárněním té nejméně ostré tužky v penále.

Hlava 22 už dnes možná nemá tu výbušnost z roku 1961, kdy jako jeden z prvních úspěšných románů ironizoval a kritizoval americkou armádu. Co z ní ale činí nadčasovou knížku, je fakt, že popisuje válku a lidskou hloupost takovým způsobem, že je aktuální i po šedesáti letech. A je jedno, jestli jste strávili v uniformě dva roky, nebo ani jednu minutu. Hellerův cit pro vyhmátnutí toho důležitého a černý humor střídaný se silnými dramatickými scénami nedokáže obrousit ani čas.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu