Close search

Hledali okraj ploché Země, ale trochu se u toho zacyklili

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Nejzvláštnější příběhy loňského roku v sobě míchají naději, touhou po objevování a nezdolnost, ale také hloupost a ironii.

Byť v době pandemie trochu utichly některé neobvyklé teorie o světě kolem nás, jejich příznivců neubývá. A to, jestli je naše planeta opravdu plochá, nedá spávat spoustě lidí.

Kde končí planeta?

Američan Mike Hughes se řadu let snažil získat důkazy o tom, že je Země plochá. Šel na to v jistém smyslu vědecky - v podomácku sestrojené raketě chtěl vyletět do vesmíru, pořídit tam unikátní záběry a všem nám dokázat, jak se mýlíme, respektive že jsou všechny vědecké důkazy zfalšované.

Nepovedlo se a loni v únoru se mu krátce po startu v kalifornské poušti uvolnil záchranný padák a záhy se k zemi neovladatelně zřítila i raketa s Mikem. Byl na místě mrtvý.

Další příběh, který má ovšem nádech dobrodružné romantiky, se odehrál v Itálii, kde si pár z regionu Benátsko usmyslel, že deska Země má kraj kdesi u ostrova Lampedusa. Tito dva si alespoň vybrali teplé podnebí, neboť jiná plochozemská výprava se snaží dokázat to samé u Antarktidy.

Autem a lodí na kraj světa

Italský list la Repubblica s jistou dávkou jízlivosti píše, že chtěli přistát na Lampeduse, ale nebyli to migranti prchající před válkou a chudobou. Jen se v době lockdownu rozhodli najít u sicilského ostrova kraj světa.

Když dorazili do Terminy Imerese, co je městečko na severním pobřeží Sicílie, prodali auto a pořídili si loď. Jenže své plány nedomysleli na vícero frontách a brzo se ocitli u ostrova Ustica, který je na opačné straně Sicílie, zatímco Lampedusa je na jihu pod ní.

Okamžitě skončili v karanténě kvůli podezření na covid-19, a i když se jim povedlo utéct, o tři hodiny později byli chyceni. A podobně dopadl i druhý pokus o útěk, který je sice zavedl do domu dalšího fanouška ploché Země, ale k žádnému velkému odhalení nevedl. Poté se vzdali hledání okraje planety a vrátili se domů.

Zdroje: palermo.repubblica.it, irozhlas.cz

Nejčtenější články