Close search

Muž ve vzduchu: První opravdový filmový kaskadér Rodman Law doplatil na svou největší vášeň

Wikimedia Commons/National Air and Space Museum - Smithsonian Institution, Public domain Zdroj: Wikimedia Commons/National Air and Space Museum - Smithsonian Institution, Public domain

Na 12. listopad 1910 se datuje první skutečný kaskadérský kousek - Rodman Law skočil z hořícího balonu do řeky Hudson.

Hollywood prakticky už od svého vzniku používal různé akrobaty a šermíře, aby dostal do výpravných dobrodružství napínavé akční scény. Ale na první opravdový kaskadérský kousek si musel počkat.

Nebojsa na scéně

Rodman Law (na fotografii se svojí sestrou Ruth) létal na všem, co mělo křídla, skákal s padákem, lezl na vysoké budovy a byl také méně známým hercem z éry němého filmu. Nejvíc ho ale proslavily kaskadérské výkony. Rodmanovi je totiž připisován první opravdu složitý kousek - 12. listopadu 1910 skočil z hořícího horkovzdušného balonu do newyorské řeky Hudson. Aby toho nebylo málo, balon byl naplněný výbušninou, která ho poté rozmetala a poslala dolů za Rodmanem.

Dva roky na to se zase stal prvním člověkem, který seskočil z pochodně Sochy svobody. Poté vyskočil z letadla ve výšce 1800 metrů, co byl dobový rekord. Má za sebou také seskok z Brooklynského mostu a 31. patra mrakodrapu nebo vystřelení z děla, které mu vedle slávy vyneslo také několik popálenin. Díky boji s gravitací mu říkali Lidská moucha, vysmíváním se smrti získal další přezdívku - Daredevil.

Kromě lezení a skákání z velkých výšek také jezdil na motorce, předváděl se na jarmarcích, v cirkusech a když filmové společnosti potřebovaly někoho nerozbitného, povolaly právě jeho. Paradoxně jedno z nejbolestivějších zranění si přivodil, když před kamerou spadl z vlečky, poranil si ruce a téměř přišel jeden prst. Člověk, který má ve filmografii, z níž se zachoval jenom zlomek, názvy jako Skok pro lásku (1912) nebo Boj se smrtí (1914) by se asi u prostého hraní nudil.

Konec muže, který se nebál

Rodman se v roce 1914 vážně zranil při seskoku ze stoupajícího balonu. Dobové vydání novin Brooklyn Daily Eagle doslova píše, že se zmrzačil. To v jeho životě představuje bod obratu. Už nadále nemohl dělat tolik odvážných kousků a následná rehabilitace ho připravila o většinu příjmů z předchozích let, které si odkládal na deštivé dny.

Ty nastaly v roce 1917, kdy se Rodman s rodinou musel vystěhovat z domu a najít si levnější pronájem. Z Rodmana Lawa se stal Frederick Law, aby se utajil před veřejností. Novináři ale vypátrali jeho novou identitu a i když se s nimi odmítl bavit, jeho manželka Florence Kimball jim prozradila, že i po úrazu utrácel peníze jako za starých časů. Až jim téměř došly.

Law proto vstoupil do armády, kde mohl opět létat a skákat s padákem, byť už o poznání bezpečněji. Jenže dva roky na to se znovu octne v nemocnici, tentokrát s tuberkulózou, které po několika měsících podlehne. Zemřel 14. října 1919 v bílé posteli a jak jeden z jeho nekrologů připomíná, rytíř neustále hledající dobrodružství a vzrušení by si patrně přál jinou smrt.

Zdroj: newspapers.com

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu