Ernest Hemingway žil tak, jak psal. Nebezpečí bylo součástí jeho života až do trpkého konce. Smrti unikl jenom o vlásek také 8. července 1918 v průběhu první světové války. Bylo mu pouhých osmnáct let.
Ernest Hemingway byl na prahu dospělosti rozhodnutý, že se stane spisovatelem. A protože chtěl psát o skutečném životě, rozhodně neseděl v koutě. V roce 1918, to mu bylo osmnáct, odjel na italskou frontu první světové války. Nastoupil jako dobrovolník Červeného kříže a jezdil se sanitkou.
Ernest Hemingway v ohrožení života
V noci na 8. července 1918 byl Hemingway zasažen rakouským minometným granátem. Zrovna rozdával čokoládu italským vojákům v zákopech. Úlomky granátu ho zasáhly do pravé nohy a kolena, ale také do stehen, temena a ruky. Dva italští vojáci, kteří stáli mezi ním a výbuchem, takové "štěstí" neměli. Jeden byl mrtvý hned, druhého granáty připravil o nohy a zemřel krátce poté. Ještě předtím ho ale zraněný Ernest odnesl na zádech do bezpečí. Vůbec si to pak nepamatoval, když se druhý den probral v nemocnici, řekl mu o tom jeden italský důstojník.
To rozhodně nebylo naposledy, co Hemingway koketoval se smrtí. Byl vášnivým milovníkem střelných zbraní, což dokazoval nejen lovem v Africe. Jednou si prostřelil lýtka a to za docela neobvyklých okolností - došlo k tomu na lovu na žraloka.
Podle listu New York Times v průběhu španělské občanské války, která se odehrávala v letech 1936 a 1939, málem přišel o život, když jeho hotelový pokoj zasáhly tři granáty.
V roce 1954 dvakrát během dvou dnů havaroval s letadlem na africkém safari. V prvním případě se pilot jednomotorového letadla pokusil o nouzové přistání, aby nenarazil do hejna ibisů. Magazín Time píše, že pilot byl nucen vybrat si mezi „pískovištěm, kde se šest krokodýlů vyhřívalo na slunci, nebo sloní stopou v hustém křoví“. Vybral si tu druhou možnost a následovala noc strávená v džungli mezi slony.
Další den Hemingway nastoupil i s manželkou do malého letadla, které havarovalo a začalo hořet. Oba byli vážně zraněni, ale spisovatel se prý vrátil z tohoto výletu v dobré náladě, s trsem banánů a láhví ginu. Asi by se dalo říct, že se smrti celý život vysmíval. Až do 2. července 1961, kdy si zřejmě sám vzal život...
Zdroje informací:
Time.com: 5 Times Ernest Hemingway Cheated Death
History.com: Ernest Hemingway wounded on the Italian front
Archive.nytimes.com: Hemingway Dead of Shotgun Wound; Wife Says He Was Cleaning Weapon