Close search

Vánoce ve válce: Čas na společnou cigaretu a přátelský fotbal, ale také nelítostné bombardování

Wikimedia Commons/Unknown author, CC BY-SA Zdroj: Wikimedia Commons/Unknown author, CC BY-SA

Vánoční svátky byly v roce 1914 klidnou oslavou humanity uprostřed první světové války. O šedesát let později se staly obdobím, kdy zbraně promluvily neuvěřitelně hlasitě.

Pro účastníky první světové války měl lidský život obrovskou hodnotu, co se projevilo krátce po jejím vypuknutí spontánní oslavou Vánoc a přátelským setkáním obou stran konfliktu.

Neuvěřitelná chvilka lidskosti na začátku první světové války skončila 26. prosince. Po ní následovaly čtyři roky lítých bojů, miliony mrtvých a konec starých dobrých časů.

Válečná chvilka lidskosti

Vánoce roku 1914 zastihly svět ve velké válce, na kterou nebyl připraven. Bylo pět měsíců od začátku konfliktu a muži v uniformách, odtrženi od svých rodin, se nacházeli v situaci, kterou nikdo z nich nechtěl. I proto se z německých zákopů u belgického městečka Ypry začaly ozývat koledy.

Zpěv ale nebyl všechno, Němci zapalovali svíčky a dokonce si zdobili stromky. Poté vyšli ze zákopů a zavolali britské a francouzské vojáky, ať se k nim připojí v zemi nikoho. Ve dnech 24. až 26. prosince tak nastalo několik vzácných hodin příměří vyplněného klidem, pokuřováním ručně balených cigaret, výměnou knoflíků z uniforem, ale došlo také pohřbívání mrtvých. Existuje spousta vzpomínek na fotbalové zápasy, ale většinou jen z britské strany. Prý se hrálo s konzervou hovězího masa, terén byl špatný a jednou Němci vyhráli 3:2. Nejde ale o oficiální záznamy.

Neuvěřitelná chvíle plná lidskosti se nerozšířila po celé frontě, neboť ne všichni velitelé tomu byli nakloněni. Vojáci se pak museli rozejít do svých zákopů a do konce války, který formálně nastal až 11. listopadu 1918, zbývaly téměř dlouhé čtyři roky. A protože v roce 1915 se hrůzy konfliktu projevily naplno, po obrovských ztrátách na životech už vojáci nebyli schopni zopakovat podobnou vánoční atmosféru.

Vánoční bombardování

Zatímco o Vánocích 1914 byli muži na frontě lidmi a docházelo třeba k lehce absurdním výjevům, jako když mladý britský voják stříhal Němcům vlasy výměnou za cigarety, o půl století později už válka vypadala jinak.

Operace Linebacker II, která se odehrála ve dnech 18. až 29. prosince 1972, představovala největší americké bombardování od druhé světové války. Podle některých zdrojů Richard Nixon na setkání se svými poradci vyhlásil: „Tentokrát ty parchanty vybombardujeme jako nikdy předtím!“ A to také dodržel. Cílem letounů B-52 bylo cokoliv, co se jen hnulo v Severním Vietnamu. Použitá síla, šlo o tisíce tun bomb, přiměla komunistickou vládu k ústupu. Událost, známá také jako Vánoční bombardování, měla za následek, že koncem ledna byla v Paříži podepsána dohoda o ukončení bojových operací všech stran.

Jenže to nebyl konec. Nixona smetla aféra Watergate a když následně Jižní Vietnam přišel o podporu USA, jeho severní soused vycítil příležitost a pustil se do brutální ofenzivy. Dva roky na to Jižní Vietnam kapituluje a vzniká Vietnamská socialistická republika.

Na unikátní fotografie z válečných Vánoc v roce 1914 se můžete podívat do GALERIE:

Zdroje: history.com, wikipedia.org

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu