Close search

Tajemný Banksy vzdal hold zdravotníkům. Nový obraz milionového umělce se objevil v malé britské nemocnici

Instagram/Banksy Zdroj: Instagram/Banksy

Banksy samozřejmě není jeho pravé jméno, ale to je všechno, co jsme se od devadesátých let, kdy poprvé zanechal stopu na veřejnosti, o něm dozvěděli. Díla patrně britského umělce tak kromě aktuálního odkazu dostávají i auru tajemna.

Názory se různí. Pro někoho je graffiti vandalizmus, pro jiného vyjádření postoje. Tedy, pokud se dělá s rozmyslem a skutečně něco prezentuje.

Opravdovou ukázkou prolínání pouliční kultury, vyjádření názoru a umění, protože ho už řadu let reflektují i odborníci a galerie, je tajemný britský výtvarník Banksy.

Nová hrdinka

Banksyho kousek s názvem Game Changer (Ta, která mění svět) se objevil ve všeobecné nemocnici v Southamptonu. Monochromatický obraz, s tradičním drobným umělcovým "výkřikem" jiné barvy, má jeden metr čtverečný a ve spolupráci s vedením nemocnice byl zavěšen ve foyer poblíž oddělení pohotovosti.

Banksy na něm vzdává hold zdravotníkům v první linii. Nakreslil malého chlapce, který má novou hrdinku. Nejde o žádnou popkulturní postavu vydělávající miliony napříč různými platformami. Právě naopak. Batman se Spider-Manem skočili v nedalekém odpadkovém koši.

Nerealistické figury, které baví generace po dlouhá léta, dostaly náhradu v podobě zdánlivě obyčejné sestřičky. Ženy, která je skutečná hrdinka a nejen dnešních dnů. Na zástěře má symbol, červený kříž, jediný jinobarevný prvek obrazu. Jejím kostýmem je rouška a plášť, přičemž v chlapcově hře letí s rukou nataženou kupředu, tedy v poloze typické pro dalšího hrdinu - Supermana.

Banksy vzdává hold

Obraz zůstane v nemocnici až do podzimu, kdy bude vydražen v prospěch NHS, co je britská Národní zdravotní služba.

Banksy jej doprovodil komentářem: „Díky za všechno, co děláte. Doufám, že vám to tady trochu rozjasní, i když je to jen v černé a bílé." A následně na svém Instagramu (@banksypotvrdil, že je to skutečně jeho dílo.

Není to poprvé, co reagoval na aktuální situaci ve světě, v polovině dubna zveřejnil obrázek, jak to vypadá, když pracuje z domu. Pokreslil koupelnu rozdováděnými krysami.

Na nejlepší Banksyho díla se můžete podívat do GALERIE:

Zdroje: bbc.com, cnn.com

Nejčtenější články