Close search

Ageismus: Podle vědců jej zhoršují pochybnosti, které mají senioři sami o sobě

Unsplash Zdroj: Unsplash

Ageismus, tedy stereotypní posuzování lidí jenom na základě věku, si podle studie University of Queensland mohou lidé zhoršovat sami. Lze s tím něco udělat?

Výzkum naznačuje, že i normální změny ve způsobu myšlení, vnímání a uvažování související s věkem mohou zvýšit riziko, že se starší lidé budou dívat na sebe negativní, respektive ageistickou optikou.

Jak bojovat s ageismem

"Starší lidé jsou pravidelně vystaveni ageismu, jako jsou negativní domněnky o jejich hodnotě, kapacitě nebo úrovni porozumění, stejně jako vtipům o vyšším věku," cituje web University of Queensland psycholožku Julii Henry, která se na studii podílela.

Jak stárneme, více se spoléháme na předchozí znalosti a podněty z našeho prostředí, které nám určují, jak se cítíme, myslíme a chováme. Ve světě, který devalvuje stárnutí, tyto změny znesnadňují starším lidem zpochybnit přesvědčení, které bychom mohli nazvat sebeřízený ageismus. Ten lze popsat i jako pochybnosti, které můžeme mít o sobě samém. Jsem příliš starý, abych se naučil pracovat s chytrým telefonem, abych se naučil španělsky...

Profesorka Julie Henry řekla, že sebeřízený ageismus souvisí s kratší délkou života, horším fyzickým a duševním zdravím a kognitivním úpadkem. "Může být také škodlivé, když starší lidé dovolí, aby jim vlastní negativní přesvědčení o stárnutí podkopalo sebevědomí přijímat nové nebo náročné zkušenosti a příležitosti," dodává Henry.

Řešením by mohlo být třeba vytváření příležitostí pro interakci mladších a starších lidí. To by mohlo zabránit rozvoji negativních pohledů na stárnutí. A pokud budou mít starší lidé méně ageistických podnětů, mělo by být sníženo i riziko sebeřízeného ageismu.

Zdroje informací
Uq.edu.au: Understanding self-directed ageism
Cell.com: The cognitive tenacity of self-directed ageism

Nejčtenější články