Close search

Proč u žen ve středním věku klesá zájem o hrátky v ložnici? Podle vědců je za tím přemíra povinností

Unsplash Zdroj: Unsplash

Magazín Psychology Today píše o britské studii, která se zaměřila na to, proč u žen ve středním věku klesá zájem o intimní hrátky. A přináší také několik zajímavých řešení.

Výzkum ukazuje, že ve středním věku klesá u žen zájem o sex víc než u mužů. Zásadní roli v tom hraje fakt, že u žen dochází k vyčerpání z povinností. Nejsou jenom matky, ale také milenky, dcery, manželky, chodí do práce, uklízejí, nakupují, podílejí na na školních i mimoškolních aktivitách svých dětí...

Proč ženy ztrácí zájem o sex?

Vědci analyzovali data z Britského národního průzkumu sexuálních postojů a životního stylu, který zahrnoval 2133 žen. Důvody klesající touhy u žen středního věku jsou různé. Jde například o hormonální změny spojené s menopauzou, což souvisí s přibíráním na váze, změnami nálady a poruchami spánku. To často ovlivňuje vnímanou sexuální přitažlivost ženy, což je obzvláště zhoubný trend v kultuře, která si cení mládí a krásy žen.

A pak je tady únava ze všech rolí, které musí žena zastat. Lze s tím něco udělat? Podle vědců je několik oblastí, které by mohly zlepšit život žen ve středním věku. Už i slavná propagátorka úklidu Marie Kondo pochopila, že s dětmi to prostře nejde. Ani váš dům nemusí být jako ze škatulky a některé povinnosti zastanou také děti a manžel. Klidně jim je svěřte.

S tím souvisí také větší odpovědnost partnera za vztah. Nejde jenom o nádobí, ale také plánování různých aktivit či dovolené. Uvidíte, jak se vám uleví, když něco z toho převezme na svá bedra. Pak budete mít čas i na věci, které vám přinášejí potěšení a pozitivní emoce. Právě pozitivní emoce budují odolnost ega, díky čemuž jsme schopni lépe zvládat výzvy každodenního života. Potěšení není jenom „pamlsek“, je to důležitá složka duševního zdraví.

Je důležité si uvědomit, že si všichni zasloužíme být šťastní a sexuálně naplnění. Míra a podoba štěstí je samozřejmě individuální. Ale kroky vedoucí k prevenci vyčerpání mohou být tou nejdůležitější věcí, kterou můžete se svým partnerem udělat pro podporu aktivního a zdravého sexuálního života.

Zdroje informací:
Psychologytoday.com: This One Thing Increases a Woman’s Desire for Sex in Midlife
Tandfonline.com: “We’re Just Tired”: Influences on Sexual Activity Among Male-Partnered Women in Midlife; A Mixed Method Study

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu