Close search

Stárnutí se vyhnout nedá, dá se však využít jeho výhod. Co dobrého přináší vyšší věk?

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

S prvními vráskami se objevují také první obavy ze stárnutí. Stáří si obecně spojujeme s negativními projevy, které se týkají nejenom vzhledu, ale i zdravotního stavu, kondice... Pozitivní psychologie však dokáže najít i kladné stránky stárnutí. Hledat bychom je měli všichni.

Stárnutí se týká nás všech a nikdo z nás se mu nevyhne. Mnoho z nás naopak při přechodu z mládí do stáří zažívá tzv. krizi středního věku, která souvisí právě s tím, že člověk pociťuje obavy ze stárnutí. Jak říká publicista Pavel Kosorin: „Učte se stárnout, ne mládnout - je to mnohem perspektivnější.“

Čas zastavit nejde, ale jde ho řídit

Jaro Křivohlavý v knize Stárnutí z pohledu pozitivní psychologie upozorňuje, že stáří nezačíná ve věku devadesáti nebo sta let, ale jde o postupný, celoživotní proces. S prodlužováním průměrné délky života rezonuje stáří ve společnosti čím dál více, i přes uctívaný kult mládí.

Čas je však na straně stáří, protože v mládí se nám ho nedostává. S pozdějším věkem bývá času více. Je to tím, že děti už jsou odrostlé nebo dokonce vylétly z hnízda. Není třeba budovat kariéru, protože již bývá vybudovaná.

Moudrost stáří se nedá popřít

Starší člověk zpravidla opouští mladické nutkání honit se za nedosažitelnými sny a dokazovat svoji hodnotu mírou odpracovaných hodin nebo vydělaných peněz. Má tak více času na sebe a na své záliby. Mívá jasno, co chce a co ne, takže svůj čas lépe řídí.

S pokrokem v neurovědě padá mýtus o postupném degenerování lidského mozku. Studie o neuroplasticitě a neurogenezi, tedy schopnosti vytvářet nové mozkové buňky, dokazují, že mozek může člověku sloužit po celý život.

Nejenom znalosti, stáří nemůžeme upřít ani množství životních zkušeností a zážitků. To vše může sloužit jako relevantní podklad pro lepší vyhodnocování situace a rozhodování. S věkem se zvyšuje také nadhled a sebevědomí. Člověk má za sebou i překážky, i ty mu pomohly dostat se tam, kde je. Může na sebe být hrdý.

CO JE DOBRÉHO NA STÁŘÍ? JAKÉ VÝHODY PŘINÁŠÍ VĚK? PODÍVEJTE SE DO FOTOGALERIE:

Literatura: Křivohlavý, Jaro: Stárnutí z pohledu pozitivní psychologie. Praha: Grada, 2011.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu