Close search

Superpotraviny, které zpomalují stárnutí po čtyřicítce: Dietoložka doporučuje lososa, brusinky a pistácie

Unsplash Zdroj: Unsplash

Stárnutí je krásná věc. A jako každá jiná fáze života, i stárnutí má co nabídnout. Ale rovněž musíme říct, že také přináší některé komplikace. Třeba tělo prochází různými změnami, jež nejsou vždy vítané. Víte, které superpotraviny vám pomohou zpomalit stárnutí? 

I když se o tzv. superpotravinách mluví často, podle Cleveland Clinic neexistuje jasný způsob, jak určit, co je a co není považováno za superpotravinu. Je to v podstatě cokoli, co vám poskytne spoustu různých živin a zůstává na spodní hranici kalorií.

Superpotraviny proti stárnutí

V průběhu stárnutí se některé z našich nutričních potřeb mohou měnit, takže zařazení superpotravin do stravy může lidem pomoci žít zdravě, i když stárnou,“ říká dietoložka Lauren Manaker pro magazín Eat This, který se specializuje na zdravý životní styl. A dál vysvětluje, že volné radikály napadají zdravé tělesné buňky a předpokládá se, že toto poškození přispívá k zánětu a hromadění oxidačního stresu. To může urychlit stárnutí na buněčné úrovni.

Proto je dobré zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na antioxidanty, které pomáhají chránit zdravé buňky před poškozením volnými radikály v těle. Mezi ně patří třeba pistácie, ty v oblasti antioxidantů konkurují dnes tak populárním borůvkám.

Další superpotravinou je losos, který je vynikajícím zdrojem libových bílkovin, živin důležitých pro udržení svalové hmoty, což ocení zejména starší lidé. A díky omega-3 mastným kyselinám může snížit riziko srdečních onemocnění. Důležité jsou také brusinky, už jeden malý šálek brusinek každý den po dobu tří měsíců může zlepšit výkonnost paměti a nervové funkce. Jsou také zdrojem vitamínu C, který pomáhá bojovat proti účinkům volných radikálů na stárnoucí pokožku. Podobně fungují i jahody.

V neposlední řadě je potřeba zmínit rajčata, která obsahují antioxidant lykopen. Ten také bojuje proti volným radikálům přicházejícím se stárnutím. Navíc pomáhá snižovat cholesterol, zlepšuje kardiovaskulární zdraví a pomáhá snižovat riziko srdečních onemocnění, mrtvice a rakoviny prostaty u mužů.

Zdroje informací:
Health.clevelandclinic.org: What Is a Superfood, Anyway?
Eatthis.com: 6 Superfoods That Can Help Slow Aging After 40, Say Dietitians

Nejčtenější články