Close search

Zatmění mozku aneb Jak fakt, že máme mobil po ruce, ovlivňuje naše myšlení

Unsplash Zdroj: Unsplash

Magazín Scientific American se vrací k jedné studii, podle které naše kognitivní schopnosti ovlivňuje už jen to, že máme telefon položený na dosah ruky. Skutečně je tomu tak?

Možná to znáte taky. Snažíte se soustředit na nějakou práci, ale nejde to na 100 %. Je za tím mobilní telefon?


Mobil a mozek

Shayla Love zmiňuje v podcastu pro Scientific American jednu starší studii a „hypotézu odlivu mozků“. Už to, že máte telefon vedle sebe, by mohlo ovlivnit poznávací schopnosti, konkrétně pracovní paměť nebo část mozku, která nám pomáhá uchovávat informace o tom, co právě děláme.

Součástí studie byly experimenty založené na to, že si lidé měli zapamatovat několik slov a zároveň řešit matematické problémy. Jsou to dvě velmi odlišné dovednosti, ale využívají stejný kognitivní zdroj. Lidé měli telefony buď na stole, v kapsách a taškách, nebo ve vedlejší místnosti. A čím byl vzdálenější telefon daného člověka, tím lépe se mu v těchto úkolech dařilo.

Další výzkumy ukázaly, že přítomnost mobilního telefonu skutečně má negativní účinek na pracovní paměť, ale ne na trvalou pozornost. Mobilů se dnes už prakticky nezbavíme, jsou nejenom nástrojem zábavy, ale také práce. Je proto potřeba naučit se s nimi existovat tak, že pokud vás opravdu rozptylují a berou si část kognitivní kapacity, odložte je třeba do jiného pokoje.

Zdroje informací:
Scientificamerican.com: Is Your Phone Actually Draining Your Brain?
Journals.uchicago.edu: Brain Drain: The Mere Presence of One’s Own Smartphone Reduces Available Cognitive Capacity

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu